Ознака: ослободени

Oслободени новинарите што беа уапсени во Каиро

Новинарите на турскара државна новинска агенција „Анадолија“, кои во средата беа уапсени во Каиро, се ослободени откако платија кауција од по 630 американски долари. Четворицата...

Троjца индиски заложници ослободени во замена за 11 талибански затвореници

Тројца индиски инженери, држени како заложници повеќе од една година, биле ослободени во замена за 11 талибански заробеници, во кои спаѓаат и некои високо...

Нигериската војска ослободи 25 деца заробени од исламистички групи

Нигериската војска денеска ослободи 25 деца откако утврди дека немаат врска со исламистичките групи на североистокот од земјата, соопшти УНИЦЕФ. Ослободените деца, 23 момчиња и...

Ослободени новинарите на „Ројтерс“ во Мјанмар

Двајцата новинари на „Ројтерс“ кои беа уапсени во Мјанмар при известување за кризата во Рохингја денес се ослободени. Ва Лоне (33) и Кја Сое...

Стотина борци на Исламска држава ослободени во Сирија

Стотина борци од Исламска држава (ИД) се ослободени од затвор во Сирија, откако курдските власти кои ги имаа заробено изјавија дека тие директно не...

Белгија ослободи 182 лица осудени за тероризам

Вкупно 182 лица осудени во Белгија за тероризам биле ослободени, рече министерот за правда Кун Генс, цитиран во локалните медиуми. Во таа цифра се...

Сириската армија ослободи четири села источно од Еуфрат

Сириската армија денеска соопшти дека освоиле неколку села источно од реката Еуфрат во источната провинција Деир ел Зор, кои беа под контрола на Сириските...