Ознака: оскар

„Инженерскиот прстен“ е своевиден „оскар“ за најдобрите студенти

„Инженерскиот прстен“ е признание, кое веќе 15 години ги обединува најквалитетните студентски инженерски умови, рече вчера ректорот на универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, проф....

Актерот Кевин Харт ќе ги води Оскарите

Американскиот комичар Кевин Харт, познат по филмот „Џуманџи: Добредојдовте во џунглата“, ќе ја води церемонијата за доделување на наградите Оскар за 2019 година, соопшти...

Почина познатиот италијански режисер Бернардо Бертолучи

Италијанскиот филмски режисер Бернардо Бертолучи почина на 77 годишна возраст. Бертолучи е познат по филмовите „Конформиста“(1970), „Последното танго во Париз“(1972), „Дваести век“(1976), „Последниот кинески цар“(1987),...

Меѓу кандидатите за „оскар“, кански лауреати и добитници на венецискиот „лав“

Во конкуренција за „оскар“ за странски филм е и филмот „Дивата круша“ на турскиот режисер Нури Билге Џејлан, во кој Македонија се јавува како...

„Исцелител“ е македонски кандидат за „оскар“

Комисијата за избор на македонски кандидат за наградата „оскар“ за најдобар филм од неанглиско говорно подрачје, при Друштвото на филмски работници на Македонија, прифатена...

Филмот „Исцелител“ e македонски кандидат за Оскар

Филмот „Исцелител“ во режија на Ѓорче Ставрески, ќе биде национален кандидат на Република Македонија за наградата „Оскар за најдобар филм од неанглиско говорно подрачје" за 2019 година, соопшти...

Театарски Оскар за „Ромео и Јулија“ во Турција

Театарската претстава „Ромео и Јулија“ во режија на македонскиот режисер Дејан Пројковски ја доби највисоката театарска награда во Турција. Театарскиот „Оскар“ на ансамблот му беше...