Ознака: оскар

Познати датумите за доделување на „оскар“ за три години

Американската телевизиска куќа Еј-би-си и Академијата за филмски уметности и науки ги објавија датумите за доделувањето на највисоката филмска награда „оскар“ за 2020 и...

Девет филма што заслужиле да освојат „оскар“ за најдобар филм

Најголемите занемарувања и најконтроверзните избори во деветте децении на церемонијата, според „Гардијан“ „Снежана и седумте џуџиња“, 1938 г. „Оскарите“ првпат се одржаа пред 90 години во...

Неамерикански филм никогаш не добил „оскар“ за најдобро остварување

Досега ниту еден филм од странско говорно подрачје не освоил „оскар“ за најдобар филм. Во овој век, само два филма биле номинирани за најдобар...

Фустанот на Били Портер и епската изведба на Купер и на...

Женските имиња беа исклучени од главните режисерски дела, но не и од документарните и од кратките филмски остварувања Еден од највпечатливите моменти од завчерашното доделување...

Глен Клоуз: Нема да плачам ако повторно не освојам „оскар“

Американската актерка Глен Клоуз, која годинава ја доби седмата номинација за престижниот „оскар“, изјави дека се надева на наградата, но и дека нема да...

Најдобрите филмови на Дарен Аронофски

Дарен Аронофски е американски филмски режисер, сценарист и продуцент. Номиниран беше за „оскар“ за најдобар режисер на филмот „Црниот лебед“ во 2010 година. Во...

„Миленичка“ не е филм за сечиј вкус

„Миленичка“ има 10 номинации за „оскар“ Филмот „Миленичка“ или „Д фејворит“ на специфичниот грчки гениј Јоргос Лантимос, заедно со филмот „Рома“ имаат најмногу номинации на...

Со „Одмаздници: војна на бесконечноста“ – „Фх3х“ повторно во трка за...

Македонската компанија за анимација и визуелни ефекти „Фх3х“ учествуваше во креирањето на визуелните ефекти во филмот „Одмаздници: војна на бесконечноста“, номиниран за „оскар“. Номинациите за...

„Рома“ и „Студена војна“ водат во трката за „оскар“ за странски...

Претставникот на Јужна Кореја, Ли Ченг-Донг, со филмот „Горење“ ја донесе својата земја во првите девет остварувања првпат во историјата на доделувањето на „оскарите“ Девет...

„Исцелител“ не влезе во потесна конкуренција за „Оскар“

Македонскиот филм „Исцелител“ и покрај интензивната промоција во Холивуд, за жал не успеа да влезе меѓу деветте филмови кои ќе се натпреваруваат за „Оскар“...