20.8 C
Skopje
6.6.2020 - 18:51

Ознака: оскар

„Медена земја“ номиниран за два „оскара“

Mакедонскиот документарец „Медена земја“ на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов влезе во изборот за номинација за „оскар“ во две категории – за најдобар документарец...

Наместо номинација за „оскар“, судска покана за Лопез

Глумицата и пејачка Џенифер Лопез добива негативни коментари поради филмот „Измамничките од Вол Стрит“. Имено, продукциските куќи „Ниорикен продакшн“ и „СТКС ентертејмент“ се соочуваат...

Доделувањето на „оскарите“ годинава повторно без водител

Втора година по ред, доделувањето на престижните награди „оскар“ ќе се одржи без водител или водителка. Ова за медиумите го потврди Кери Бурк, претседателка...

Во кината стигна италијанскиот кандидат за „оскар“ „Предавник“

Италијанскиот кандидат за „оскар“, филмот „Предавник“, е на репертоарот на домашните кина од 26 декември. Кој ја издаде прочуената сицилијанска мафијашка организација Коза ностра? Како...

„Медена земја“ во потесниот избор за „оскар“

Документарецот „Медена земја“ влезе во потесниот избор за номинација за „оскар“, и тоа во две категории - за најдобар документарец и за најдобар странски...

„Медена земја“ во потесен избор за две номинации за „оскар“

Mакедонскиот документарец „Медена земја“ на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов влезе во потесниот избор за номинација за „оскар“ во две категории – за најдобар...

„Зајакот Џоџо“ се натпреварува за „оскар“

Скарлет Јохансон за магазинот „Варајети“ признава дека била скептична кога нејзиниот агент ѝ го предложил „Зајакот Џоџо“ - нацистичката сатира на Таика Ваитити. - Сижето...

„Џокер“ може да му донесе „оскар“ на Жоакин Феникс

Адаптацијата на „Џокер“ со Жоакин Феникс во главната улога е еден од најочекуваните филмови за оваа година. Новиот филм за најпознатиот негативец од стриповите,...

„Арена“ на неостварени желби

Според некои статистики, во светот годишно се одржуваат околу 3.600 филмски фестивали, што значи дека постои филм за секој фестивал и фестивал за секој...

Македонскиот филм „Извидник“ на чекор до БАФТА и „оскар“

На престојното 23-то издание на фестивалот „Л.А. Шортс“, кој ќе се одржи од 17 до 25 јули во Лос Анџелес, Калифорнија, во официјалната конкуренција...