Ознака: „Оскари“

Клои Жао – втората жена со „оскар“ за режија во речиси...

Историски „оскари“ Клои Жао влезе во историјата на вчерашното 93-то доделување на „оскарите“, на церемонијата што беше различна од досегашните поради пандемијата на ковид-19. Режисерката...

Гледаноста на „оскарите“ забележа пад на рекордно ниско ниво

Рејтингот на американските телевизии за церемонијата на „Оскарите“ падна на ново најниско ниво, според првичните податоци на „Нилсен“ за неделното шоу. Публиката на ТВ-мрежата што...

„Оскарите“ го вратија гламурот на црвениот тепих

Повеќето свечени церемонии на доделување награди поминаа без црвен тепих во изминатата година, од сосема разбирлива причина што нема да има гости да одат...

„Номадленд“ е најдобар филм, со „оскари“ се закитија и Клои Жао...

„Номадленд“ е прогласен за најдобар филм, додека неговата ѕвезда Франсис Мекдорманд победи во категоријата за најдобра актерка на синоќешната церемонија на доделувањето „оскари“, во...

Колку „оскари“ ќе добие „Манк“ од де­се­ти­на но­ми­на­ции?

Не дели само еден ден од до­де­лу­ва­ње­то на „оска­ри­те“и неизвесноста е голема. И по­крај го­ди­на­та обе­ле­жа­на со пан­де­ми­ја што е зад нас и го­ле­ми­те преч­ки во филм­ска­та ин­ду­стри­ја, по сѐ изг­ле­да де­ка...

„Менк“ на Финчер со најмногу номинации на годинешните „оскари“

Филмот „Менк“ на Дејвид Финчер ги предводи номинациите на годинешните, 93-ти „оскари“, со десет номинации. Академијата за првпат во историјата на наградите номинира две...

Само презентерите и номинираните лично ќе присуствуваат на „оскарите“

Како и секоја друг настан на доделување награди оваа година, така и бројот на присутни на „оскарите“ се лимитира во екот на пандемија која...

„Кво вадис, Аида?“ на Јасмила Жбаниќ во трката за „оскар“

Американската академија за филмска уметност и наука го објави официјалниот список на номинации за наградата „оскар“, во кој се наоѓа и филмот „Кво вадис,...

„Оскарите“ ќе се доделуваат во живо на повеќе локации

Свеченоста за доделувањето на „оскарите“ на 25 април ќе се одвива на повеќе локации, а не само од театарот „Долби“ во Лос Анџелес, како...

Што може да се очекува од „оскарите“ за време на пандемија?

Академијата за филмска уметност и наука која ги доделува „оскарите“, соопшти дека истражува начини за одржување на церемонијата во Лос Анџелес во живо, на...