Ознака: „Оскари“

Поради коронавирусот големи се шансите да се одложат „оскарите“

Доделувањето на „оскарите“ беше закажано за 28 февруари 2021 година, меѓутоа се чини дека истото ќе биде одложено поради пандемијата на коронавирусот. Кога во април...

Трамп удри по „Паразит“, а не му се допаѓа ниту Бред...

Американскиот претседател Доналд Трамп ја изрази својата одбивност кон јужнокорејскиот филм „Паразит“ на режисерот Бонг Џун-хо, на митингот одржан  синоќа во Колорадо. Додека Трамп...

Гледаноста на „оскарите“ во САД паднала на најниско ниво

Гледаноста на преносот на 92-та церемонија за доделување на „оскарите“ годинава паднала на најниско ниво од нејзиното организирање, и драстично е намалена во однос...

Екипата на „Медена земја“ ќе добие награда од три милиони денари

„Медена земја“ ќе биде наградена со три милиони денари, одлучи Владата на вчерашната седница. Ваквата информација ја соопштија и техничкиoт премиер Оливер Спасовски и...

Победата на „Паразит“ значи напредок, но дали ќе има револуција?

Авторка: Ен Хорнадеј, филмска критичарка Вашингтон пост „Паразит“, кој е темен комичен трилер чие дејство се одвива среде судирот на економските класи во денешна Јужна Кореја,...

Брет Пит се шегуваше за импичментот, а Хоакин Феникс се осврна...

Бред Пит по повод добивањето на својот прв „оскар“, во неделата ја забавуваше публиката, при што на своите коментари им даде политичка нота. - Ми...

Еминем го заспа Скорсезе

На годинешното доделување на „оскарите“ познатиот рапер Еминем го изведе својот хит „Lose Yourself“ од филмот „Осум милји“ за кој освои „оскар“ во 2003...

„Паразит“ ги собра „оскарите“ и испиша историја 

Јужнокорејскиот филм „Паразит“ е добитник на четири оскари – за најдобар филм, најдобар странски филм, најдобра режија и за оригинално сценарио. Ова е првпат филм...

Почестени сме што бевме номинирани покрај одлични филмаџии со смели приказни

Членовите на тимот на „Медена земја“, преку социјалните мрежи им се заблагодарија на сите што ги бодреа и веруваа во нив, за време на...

„Оскарите“ не ја позлатија „Медена земја“

„Медена земја“ не успеа да го освои „оскарот“ во ниту една од двете категории во кои беше номиниран на 92-то свечено доделување на престижните...