16.8 C
Skopje
31.7.2021 - 8:07

Ознака: осака

Вимблдон без Осака, Надал и Гофин

TЕНИС Јапонката Наоми Осака нема да игра на претстојниот тениски гранслем-турнир Вимблдон, но планира да биде подготвена за учество на Летните олимписки игри (ЛОИ) во...

Поради новиот бран на коронавирус, Осака пред колапс

Болниците во јапонскиот град Осака се под голем притисок поради новиот бран на коронавирус и се соочуваат со недостаток на слободни болнички кревети и...

Лидерите на Осака побараа олимпискиот факел да не поминува низ градот

Лидерите на јапонскиот град Осака кои сакаа да откажат еден дел од поминувањето на олимпискиот факел низ Јапонија денес официјално побараа да се откаже...

Цирих и Париз ги „потиснаа“ Сингапур и Осака на листата...

Цирих и Париз ги истуркаа Сингапур и Осака од водечките позиции на новата листа на најскапи градови во светот, приклучувајќи му се на Хонгконг,...

Јапонски градоначалник ги разгневи жените за време на пандемија: „Бавно купуваат,...

Градоначалникот на jапонскиот град Осака, Ичиро Мацуи, привлече многу критики на социјалните мрежи, откако изјави дека на жените им треба повеќе време за да...

Фаворитките во аут – елиминирани се Вилијамс и шампионката Осака

Ова е најрана елиминација на Вилијамс на Австралија опен по 2006 година. А 15-годишната Гоф, за само 67 минути игра ја победи ланската шампионка...

Несмасниот упад на Иванка Трамп во кругот на светските моќници

Еден од највпечатливите моменти на годинашниот самит Г20 во Осака, претставува помалку збунувачката видео-снимка на која се забележува како ќерката на американскиот претседател Доналд...

Трамп и Си Џинпинг најдоа заеднички јазик за продолжување на трговските...

Лидерите на САД и Кина се договорија да продолжат со стопираните преговори околу трговијата, што би требало да ја врати во нормала глобалната економија,...

Затегнатите односи на светските сили главни прашања на самитот Г20

Светските лидери се собраа во јапонскиот град Осака, на дводневниот самит на Г20, во време на зголемување на бројот на недоразбирања и кризи на...

Осака е шампионка на Австралија Опен и нова бр.1 во женскиот...

Јапонката Наоми Осака е новата шампионка на Австралија Опен и новата лидерка на светската ВТА листа. Јапонката, која е четврта носителка на првиот Гренд-слем турнир...