Ознака: Орце Камчев

Судот не им додели времени пасоши на Камчев и Панделески

Кривичниот суд во Скопје информира дека судијата не ги прифатил барањата за издавање времени пасоши за осомничените во предметот „Империја”, бизнисмените Орце Камчев и...

Истекува пасошот што Камчев го побара за неодложни службени патувања

Привремениот пасош на осомничениот Орце Камчев во предметот „Империја“ му истекува во ноември. Ова беше соопштено на новинарско прашање на денешниот брифинг со новинарите во...

Заев: Не можам да кажам дали Камчев ме снимал и мене

Не можам да кажам дали ме снимал, ако снима секаде, можно е да ме снимал. Ова го вели премиерот Зоран Заев за Орце Камчев...

Наместо швајцарска држава, институциите – швајцарско сирење

Доверливи документи протекуваат од свиркачи, кртови и институционални „духови“ Во целата работа едно е сосема јасно, дека никој не знае од каде и од кого протекуваат...

Камчев дал исказ за „Рекет“ во Обвинителството

Бизнисменот Орце Камчев дал исказ како сведок за случајот „Рекет“, пред обвинителката Вилма Русковска, утринава во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција. Според...

Брисел намерно молчи за случајот „Рекет“?

Новинарот на „Ла Верита“, Ларис Гајсер, кој ги обелодени снимките од аферата „Рекет“ утрово објави видео колумна. Во неа, главна цел на италијанскиот новинар со...

Јанева тврди дека преговарала со Камчев за да стане сведок-соработник

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева по денешната трета аудио снимка изнесена од „Ла Верита“ вели дека во интерес на предистрагите и истрагите кои се...

Стефанова повикана да сведочи за „Рекет“ во Обвинителството

Обвинителката од СЈО, Лиле Стефанова е повикана во вторник во Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, каде ќе биде сослушувана за...

По наредба на Јанева, Јосифовска потпишала за пасошот на Камчев?

Специјалната јавна обвинителка Елизабета Јосифовска потврди дека таа потпишала да му се одобри временска патна исправа на Орце Камчев, осомничен во случајот „Империја“. Додека...

Камчев: Не е срамота да се разговара за криминал

Бизнисменот Орце Камчев во денешното сведочење за случајот „Тортура“ во врска со разговорот за апсењето на Љубе Бошкоски, меѓу него и новинарката Оливера Трајковска,...