20.7 C
Skopje
21.10.2019 - 12:39

Ознака: оружје

Нуклеарниот инцидент ги подгреа шпекулациите за тајниот проект „Скајфол“

Фајненшел тајмс Неколку дена по експлозијата на нуклеарната ракета, во која загинаа петмина и имаше неколкумина ранети, властите ги известија жителите на Нионокс да ги...

Нападот во Крајстчрч силна поука за властите во Нов Зеланд

Владата на Нов Зеланд откупи повеќе од 10 илјади парчиња огнено оружје во период од еден месец, како дел од планот за зголемување на...

Иран објави дека развил напреден систем за ракетна одбрана

Иран објави дека развил напреден локален ракетен одбранбен систем со дострел од 400 километри. Како што е соопштено, системот е наменет за одбрана од крстосувачки...

„Убавото писмо“ не го спречи Ким Јонг-ун да истрела нови ракети

Северна Кореја во саботата истрела два проектили од краток дострел во водите на Јапонското море, извести армијата на Јужна Кореја. Ракетниот тест беше извршен неколку...

Кој чува најмногу оружје дома

Истражување Во Европската Унија, нејзините 513 милиони жители во 2017 година вкупно поседувале 79,8 милиони парчиња оружје. Кога ќе се пресметаат и европските земји што...

Ким Јонг-ун не седи со скрстени раце

Северна Кореја соопшти дека лидерот Ким Јонг-ун надгледувал демонстрација на новоразвиените балистички ракети од среден дострел, за кои изјавил дека ќе бидат „адекватно предупредување“...

Испрати ли Обама директна порака до Трамп?

По трагичните настани викендов во САД, поранешниот американски претседател Барак Обама на Твитер ги повика лидерите да не поттикнуваат страв и омраза. - Треба да...

Пјонгјанг ги прекршил резолуциите на ОН, но не и договорот со...

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека неодамнешните ракетни тестови на Северна Кореја ги прекршија резолуциите на ООН, но не го нарушиле неговиот договор со...

Повеќе не важи Договорот за ракети од мал и среден дострел...

Руските власти соопштија дека е завршен Договорот за ограничување на нуклеарното оружје со среден домет, обвинувајќи ги САД дека се одговорни за тоа, но...

Нејаснотиите околу севернокорејските ракети уште ги измачуваат Американците

Северна Кореја најверојатно изврши нови ракетни лансирања, изјавиле двајца неименувани официјални претставници на САД, за американските медиуми. Тие рекле дека најновиот ракетен тест не ја...