Ознака: оружје

Тетовец под истрага за чување оружје и муниција во својата куќа

Тетовското основно јавно обвинителство донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 68-годишен жител на тетовското село Церово во чија семејна куќа биле пронајдени оружје...

ЕУ за забрана на извоз на оружје во Турција

Советот на ЕУ за време на состанокот во Луксембург ја повика Турција да ја прекине воената акција во североисточниот дел на Сирија. Советот ги повика...

Приведени татко и син кај кои полицијата пронашла марихуана, оружје и...

Татко и син се приведени од страна на тетовската полиција. Како што соопшти МВР, при преглед во куќа и патничко возило со тетовски регистарски ознаки...

Разузнавачки игри што не знаат за граници

Западни разузнавачки извори тврдат за „Њујорк тајмс“ дека е идентификувана супертајна единица во составот на воено-разузнавачката руска служба ГРУ, со кодно име 29155. Изворот...

Австралија втор најголем увозник на оружје во светот

Австралија стана втор најголем увозник на оружје во светот, покажуваат податоците на Меѓународниот институт за истражување на мирот во Стокхолм (СИПРИ). Од 2017 до 2018...

На воена парада во Пекинг, Кина ќе го претстави своето ново...

Кинеските вооружени сили се очекува да откријат серија ново оружје на воената парада во Пекинг, како дел од амбициозната програма на претседателот Си Џинпинг. Главна...

Реакции за новиот филм „Џокер“ поради насилство

Семејствата на оние кои беа убиени за време на премиерата на филмот Бетмен во 2012 година, испратија писмо до компанијата „Ворнер Брос“, со загриженост...

Во 24 града пронајдени и одземени поголеми количества дрога и оружје

По претходно изготвен план за преземање на конкретни мерки и активности, со наредби од судија на претходна постапка, вчера од страна на Одделот за...

Вооруженото насилство ја чини американската економија 229 милијарди долари годишно

Керолин Б. Малони од американскиот претставнички дом, која е потпретседателка на Мешовитиот економски комитет во Домот, објави нов извештај во кој се проценува дека...

Меркел: Останува забраната за извоз на оружје во Саудиска Арабија

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека не ги гледа нападите врз Саудиска Арабија како причина за прекинување на германската забрана за извоз на...