Ознака: оружје

Билтен

Прешевци украле 55 илјади евра во Тетово Секторот за внатрешни работи од Тетово поднесе кривична пријава против И.М. (47) од селото Норча, Општина Прешево во...

Биолошка војна или бумеранг на природата

Теориите за светски заговор и за ковид-19 како оружје не стивнуваат Дали новиот коронавирус, всушност, е биолошко оружје? Или, пак, вирусот се создал со една...

Откриен тунел со оружје под Атина, уапсени турски терористи

Полицијата во Грција уапси припадници на турска терористичка организација откако во Атина беше откриен тунел во кој имало арсенал од армиско вооружување, пренесува „Катимерини“. Единаесет...

Ракетниот систем „Шумадија“ е потсетник за НАТО дека Србија не го...

Српскиот ракетен систем „Шумадија“ може да погоди цели на оддалеченост од околу 280 километри. Станува збор за ракети со калибар од четиристотини милиметри со...

САД и Русија остануваат најголеми извозници на оружје во светот

САД и Русија останаа главни извозници во 2014-2019 година, иако обемот на продажба на оружје од Русија се намали во однос на 2010-2014 година,...

Ќе ја штитиме животната средина или ќе купуваме оружје за...

Колку се троши за екологија, а колку за вооружување во ЕУ Дури и обична споредба на податоците на издвојувањата за екологија и за одбрана (вооружување)...

Пентагон развива оружје против руските хиперсонични проектили

САД брзаат со развојот и производството на суперсонично офанзивно и одбранбено оружје, додека Русија и Кина веќе распоредија проектили за кои тврдат дека патуваат со...

Ракети на „Еуроспајк“ презентирани во Скопје

  Германската компанија „Еуроспајк“ претстави четири ракетни проектили на презентацијата одржана денеска во хотелот „Холидеј ин“ во Скопје. Присутните можеа да ги видат моделите „Спајк...

Скопјанец се шетал со пиштол на улица

Полицијата поднесе кривична пријава против 29-годишен скопјанец кој носел оружје со себе, без да има дозвола. Според информациите на МВР, по претходно добиени оперативни сознанија...

Лидерите се договорија да го почитуваат ембаргото за оружје во Либија

Земјите кои имаат интереси во долгогодишната граѓанска војна во Либија се договорија во Берлин да го почитуваат ембаргото за оружје кое повеќепати беше прекршено...