20.3 C
Skopje
23.10.2019 - 13:54

Ознака: оружје

Српски тајкун заинтересиран за фабриката за оружје „Застава“

Вработените во српската фабрика за оружје „Застава“, кои минатата недела го прекинаа штрајкот, се загрижени таа да не помине во рацете на домашните тајкуни,...

При претрес на куќа во Џепчиште откриена муниција и прибор за...

При претрес во куќа во тетовското село Џепчиште полицијата вчера открила повеќе парчиња муниција и прибор за чистење оружје. Како што информира МВР, вчера во...

Генерал-мајор Багери: Иран нема да бара дозвола од никого за да...

Началникот на Генералштабот на иранските вооружени сили генерал-мајор Мохамад Багери денеска ги отфрли повиците на Вашингтон кон Техеран да го намали влијанието на Блискиот исток. Генерал-мајорот рече...

Оружје за машко уништување

Нуклеарните оружја станаа симбол на машката моќ. Во изминатите неколку месеци, Ким Јонг и Трамп јавно се фалеа за „големината“ на нивните копчиња и...

Можен ли е директен конфликт меѓу Израел и Иран?

Израелската војска наведе дека иранската Револуционерна гарда истрелала 20 ракети врз нејзините позиции на Голанската Висорамнина. Во знак на одмазда, израелски авиони нападнале ирански...

Израел и Иран разменија ракетни удари во Голанската Висорамнина

Израелската армија уништи десетици ирански воени цели во Сирија, како одговор на ракетирањето врз Голанска Висорамнина, изјави Портпаролот на израелската армија Јонатан Конрикус. Тој истакна...

Роботи и хиперсонични ракети на Црвениот плоштад во Москва

Повеќе од 13 илјади војници, воена техника и авијација од сите видови и родови на војската на оружените сили на Руската федерација, како и...

Џон Кери: Се разгорува нова трка во вооружувањето

Поранешниот американски државен секретар Џон Кери, кој беше главниот преговарач во Администрацијата на поранешниот претседател на САД, Барак Обама за склучување на нуклеарниот договор...

Лажните вести се оружје на терористите

Мора да се изгради повторно доверба меѓу граѓаните низ цела Европа дека институциите функционираат добро, предупредуваат експертите Лажните вести се алатка на терористите и тиe...

МААЕ нема докази дека Иран работи на нуклеарно оружје

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) денеска соопшти дека нема „никаква сигурна индиција дека Иран се обидувал да се стекне со нуклеарно оружје по...