Ознака: оружје

Скопјанец приведен поради трговија со оружје и дрога

Скопската полиција минатиот петок (18 септември) уапсила извесен Р.Ј., за кој Единицата за недозволена трговија имала поднесена кривична пријава под сомнение за сотрени кривични...

Оружје и муниција пронајдени во куќа во Скопје, приведено едно лице

Разно оружје и муниција биле пронајдени во куќа во Скопје, а приведено е едно лице. Според информациите на МВР, полицијата поднесе кривична пријава против А.Љ....

Скопјанец осомничен дека криел оружје и дрога во бункери во Бутел

Дваесет и четиригодишен скопјанец е осомничен дека ги сокрил оружјето, муницијата и дрогата во бункери во Бутел кои беа откриени на почетокот на мај. Основното...

Грција ќе купи 18 француски борбени авиони и четири фрегати

Грција најави набавка на четири нови фрегати во флотата на воената морнарица и модернизација на старите. Како што изјави грчкиот премиер, Киријакос Мицотакис ќе...

Разграничувања на балканскиот пазар на оружје

Русија сака да го спречи опремувањето на војските со американско оружје во поранешните држави од социјалистичкиот блок што се членки на НАТО. Во балканските...

Отворена истрага за скопјанец кој без дозвола поседувал оружје

Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 28-годишен скопјанец за недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи...

Во Струшко биле пронајдени 41 сандак со муниција и 138 гранати

На нива меѓу струшките села Франгово и Калишта полицијата вчера соопшти дека пронашла муниција, гранати и рачни фрлачи (РПГ). Денеска преку соопштение од МВР информираат...

Се бара глобална забрана за потенцијалните „роботи-убијци“

Со децении, филмовите и сериите со роботи како што се „Терминатор“, „Блејд ранер“ и „Вестворлд“ ги предупредуваат гледачите дека потпирањето на вештачката интелигенција е...

Вооружувањето на Србија со борбени дронови го покажува кинескиот отпечаток на...

Српскиот претседател Александар Вучиќ минатиот месец позираше покрај шест кинески борбени дронови ЦХ92-А на воен аеродром во близина на Белград. Купувањето на шесте беспилотни...

Тестирањето на сателитското оружје ги обнови стравувањата за вселенска трка во...

На 15 јули, на околу 615 километри над Земјата, рускиот сателит „Космос 2543“ ја активираше неговата специјална, досега тајна функција, со истрелување на проектил...