Ознака: оружје

Со ласерско оружје ќе ловат дронови

Системот „ХЕЛМА-П“ може да стрела со моќни ласерски зраци што ги загреваат дроновите до точка каде што тие ќе се запалат или ќе прегреат...

Европската тројка најави дополнителна воена помош за Украина

Велика Британија и Данска ќе ѝ испратат на Украина дополнителна финансиска и воена помош. Двете земји информираа за помошта за време на состанокот на...

Белград ги поддржува српските криминални групи во Косово, тврди косовскиот министер...

Министерот за внатрешни работи на Косово, Џељаљ Свечља, по повод денешниот напад со огнено оружје врз припадници на косовската гранична полиција во близина на...

Експлозија повторно го соочи бугарскиот трговец со оружје со тајната Единица...

Бугарскиот трговец со оружје, Емилијан Гебрев, за британскиот весник „Гардијан“ тврди дека експлозија во негов магацин за оружје во близина на Карнобат, што се...

Ракетните системи „патриот“ ќе останат во Словачка сѐ додека биде потребно

Шефицата на германската дипломатија Аналена Баербок синоќа по разговорите со нејзиниот колега Иван Корчок во Братислава, изјави дека Берлин е посветен на долгорочно распоредување...

Фалениот ракетен систем „ХИМАРС“ ќе го одврзе ќесето на источното крило...

Aртилерискиoт ракетен систем со висока мобилност („ХИМАРС“) стана барано оружје на источното крило на НАТО, откако неодамна ѝ беше доставен на Украина од страна...

Новата руска подморница „Белгород“ со нуклеарни торпеда „Посејдон“ го загрижува Западот

„Белгород“, најдолгата подморница во светот, беше предадена на руската морнарица претходно овој месец во пристаништето Северодвинск. Џиновската руска подморница „Белгород“ има неверојатна должина од...

Пушки и патрони на протести, прослави (и атентати)?!

Да потсетиме дека секоја година црните хроники бележат рафално пукање на свадби и веселби, а честопати имало и повредени од заскитани куршуми. Ни овие...

САД подготвуваат одговор за иранските дронови по предупредувањето за снабдување на...

Иран планира да ѝ подари на Русија оружени дронови среде војната со Украина, но САД развиваат технологија што би можела да му парира на...

Промоција на книга и изложба за римското оружје

По повод празникот на градот Виница, Павловден, музејот „Теракота“, во соработка со Општина Виница, ја промовира книгата „Римско оружје и наоди од I до...