26.8 C
Skopje
23.7.2021 - 21:28

Ознака: оружја

Десет нови оружја на Русија и на САД

Двете најголеми суперсили, САД и Русија, периодов ги истакнаа своите борбени адути. Америка се пофали дека развива борбена технологија позната како „убиец на дронови“,...

Руските конвенционални оружја се посмртоносни од нуклеарните

Повлекувањето од Договорот за нуклеарни оружја со среден дострел (ИНФ) ќе ги однесе САД чекор понапред, но многу чекори наназад во меѓународната безбедност Договорот за...

Ударите од далечина и пробивите се најсилните оружја на Исланд

Селекцијата на Исланд негува типичен скандинавски стил на игра, со цврста одбрана, во формација 6-0, каде што главна алка и мотор на екипата е...

Потписници на Конвенцијата за хемиски оружја од 1993-та

Западот ја бомбардираше Сирија како одговор на наводниот хемиски напад во Дума. Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека „има доказ“ дека сириската влада го...