Ознака: Ормускиот Теснец

Австралија се придружува на САД во обезбедувањето на Ормускиот Теснец

Австралискиот премиер Скот Морисон објави дека неговата земја им се придружува на Соединетите Американски Држави во „обезбедување на безбедна навигација“ во Ормускиот Теснец и...

Иран повторно со провокации, запленет уште еден танкер во Ормускиот теснец

Иранската револуционерна гарда запленила странски танкер во Персискиот залив кој шверцувал гориво на некои арапски земји, јави иранската државна телевизија, додавајќи дека се уапсени...

Франција и Германија ги осудија постапките на Иран во Ормускиот теснец

Франција и Германија го осудија Иран откако заплени британски танкер во Ормускиот теснец и го повикаа Техеран итно да го ослободи бродот и морнарите. Француското...

Британскиот танкер бил запленет поради судир со рибарски брод?

Иран го запленил британскиот танкер Стена Имперо затоа што учествувал во судир со ирански рибарски брод, објави иранската агенција ИРНА. Британскиот танкер наводно го оштетил...