Ознака: организиран криминал

Маричиќ: Стартува меѓународниот мониторинг на случаите на организиран криминал и висока...

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, учествуваше на настанот за одбележување на активностите за мониторинг на судски процеси во областа на организираниот криминал и корупција,...

Поранешниот шеф стана најголемиот непријател на Ндрангета

Четириесет и деветгодишниот Луиџи Бонавентура, кој е поранешен шеф на Ндрангета, една од најмоќните криминални мрежи во Италија, реши да се сврти и да...

Дескоска: Потребна е подобра регионална соработка во борбата против организираниот криминал

Корупцијата не познава граници, но истите се користат за прикривање на нелегално стекнатата корист. Поради тоа, неопходна е ефикасна меѓународна соработка за спречување и...

Спасовски: Имаме цврста политичка волја за интензивна борба против организираниот криминал

Модерниот свет нема никаква дилема дека транснационалниот организиран криминал е реална, објективна закана, со огромен потенцијал да предизвика сериозни – како национални така и...

Етнички проблеми на правдата

Судството и правдата ќе бидат уништени доколку политичарите инсистираат во судството, наместо стручноста, да преовладува националниот клуч, односно таканареченото Бадентерово мнозинство Зошто во Македонија секое...

Пресуда за двајца обвинети во предметот за најголемата лабораторија за производство...

По поднесен обвинителен акт од страна на Основно јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција и одржани судски рочишта на кои беа...

Вајгл: Мал е бројот на решени мафијашки убиства во Србија

Пратеникот на Европскиот парламент и известувач за Србија Иво Вајгл оцени дека борбата против организираниот криминал е сериозно прашање за кое треба да се...

Баша: Албанците не заслужуваат премиер поврзан со организираниот криминал

Лидерот на албанските опозициски демократи Љуљзим Баша, реагирајќи на последниот извештај на американската разузнавачка агенција ЦИА во кој се наведува дека Албанија останува клучна...