Ознака: орбан

Може ли Груевски да ја деактивира нуклеарната опција за Орбан

Гардот на Орбан остава малку простор дури и за шеговитата претпоставката дека тој, засолнувајќи го Груевски, сака да си го подобри имиџот. Напротив, сѐ...

Хан бара објаснување од Орбан за азилот на Груевски

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан утрово на Твитер објави дека доколку е потврдена информацијата дека Унгарија одобрила азил за Никола Груевски тој од Виктор...

Кабинет на Орбан: Унгарија досега нема добиено официјално барање за екстрадиција...

Унгарија досега не добила официјално барање од Македонија за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски, соопшти Кабинетот на претседателот на унгарската Влада, Виктор Орбан. Од...

Унгарската опозиција бара Владата да го екстрадира Груевски

Унгарските опозициски партии ја повикаа Владата на Унгарија да го уапси и брзо да го екстрадира поранешниот премиер Никола Груевски, кој побара азил во...

Црна Гора доби бодликава жица како донација од Унгарија

Црна Гора од Унгарија доби бодликава жица за заштита на границата со Албанија од илегални имигранти, соопшти синоќа црногорскиот премиер Душко Марковиќ, по средбата...

Орбан со писмо до Заев го поздрави договорот со Грција, одлуката...

Претседателот на Владата на Унгарија Виктор Орбан до кабинетот на премиерот Зоран Заев упатил писмо со честитки по повод договорот за македонско-грчкиот спор за...

Меркел и Орбан истакнаа различни ставови за мигрантите

Германската канцеларка Ангела Меркел и унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска истакнаа различни ставови за прашањата за мигрантите, наведувајќи дека се расположени да продолжат да...

Орбан: Гледаме знаци на нов мигрантски прилив што надоаѓа

Унгарија гледа знаци на надоаѓање на нов мигрантски прилив и како земја која е „порта на Балканот“ има интерес „работите да се одвиваат добро“,...

Уверлива победа на Орбан и оставки во опозицијата

Унгарскиот премиер е познат по своите цврсти антиимиграциски политики Лидерите на унгарските опозициски партии поднесоа оставки по објавувањето на првите резултати од парламентарните избори, на...

Унгарците гласаат за нов парламентарен состав

Парламентарни избори се одржуваат денеска во Унгарија, на кои право на глас имаат околу 8,3 милиони избирачи. Унгарците треба да ги изберат 199-те членови во...