19.4 C
Skopje
13.5.2021 - 21:55

Ознака: орбан

Мицкоски ќе се сретне со Орбан во Будимпешта

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска и утре ќе престојува во Виена, Австрија и во Будимпешта, Унгарија. Како што соопштија од партијата, Мицкоски ќе има...

Орбан бара темелна истрага за несреќата на Дунав

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека побарал темелна истрага за несреќата што се случи на Дунав во Будимпешта, во која загинаа најмалку седум...

Орбан: Мали сме, но сакаме да ја смениме Европа

Екстремно десничарската партија на Виктор Орбан убедливо победи на домашен терен, со 52 отсто од гласовите и 13 места од унгарските 21 место. Тој...

Трамп го пречека Орбан во Белата куќа

Американскиот претседател Доналд Трамп се состана вчера во Белата куќа со унгарскиот премиер Виктор Орбан. Според АП, и Трамп и Орбан ја прифатиле анти-имиграциската реторика,...

Суспензијата на партијата на Орбан ги подели Европејците

Одлуката за суспензија, а не исклучување на Фидеш од Европската народна партија, беше дочекана со остри критики и оценета како посрамотување на Европа и...

ЕПП отвори процедура за исклучување на Орбан и неговата партија „Фидес“

Дванаесет национални партии што се членки на Европската народна партија официјално побараа исклчување на премиерот на Унгарија Виктор Орбан и неговата партија Фидес. – Дванаесет...

ЕПП ќе го разгледува членството на партијата на Орбан

Британскиот весник „Гардијан“, повикувајќи се на анонимни извори, тврди дека Европската Народна Партија (ЕПП) би можела да ја исклучи Фидес, партијата на унгарскиот премиер,...

Владата на Орбан дозволи влез на 300 мигранти од Венецуела

Унгарија прими околку 300 мигранти од Венецуела, на изненадување на светската јавност, поради тоа што владата на премиерот Орбан има многу строга имиграциска политика,...

Орбан по средбата со Пленковиќ: Обајцата имаме горчлив вкус во устата

Речиси истовремено со средбата на хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ со неговиот колега од Унгарија Виктор Орбан во Загреб, Жупанискиот суд денеска повторно одреди истражен...

Орбан: Груевски е мој сојузник, зад неговиот прогон стои Сорос

Организацијата на Џорџ Сорос стои зад прогонот на поранешниот македонски премиер Никола Груевски, изјави денеска унгарскиот премиер Виктор Орбан во интервју за радиото „Кошут“. Според Орбан,...