17 C
Skopje
25.9.2018 - 17:37

Ознака: општини

Заев најави државна помош за враќање на општинските долгови

Државата ќе им помогне на општините во враќање на затекнатите стари долгови, а со ребаланост во октомври ќе бидат алоцирани средства за трајно да...

Грант од два милиона евра за набавка на фотоволтаични системи за...

Градинки, училишта, општински згради и други јавни објекти во општините ќе може самите да произведуваат струја од фотонапонски системи, кои ќе им бидат доделени...

Дел од Сопиште и Аеродром утре без струја

Дел од корисниците од улицата „24“ во село Сопиште утре од 8:30 до 15:00 часот ќе останат без напојување со електрична енергија. Од 13:00 до...

Повеќе скопски општини утре без вода

Без вода за пиење вечер од 20 часот до завршување на работата ќе останат делови од Аеродром и Ново Лисиче (висока зона - станбените...

Голем јаз помеѓу вредноста на набавките на општините

Минатата година, општините потрошиле 80 милиони евра за јавни набавки, што е за 44 отсто помалку од претходната година, покажува базата со податоци за...

Пацоли: Работиме на заедница на српски општини

Косовскиот министер за надворешни работи, Беџет Пацоли, изјави за „Блиц“ дека косовската влада работи на формирање заедница на српски општини, но не може да...