26.8 C
Skopje
20.9.2021 - 19:45

Ознака: Општина

Во Австрија прва општина во карантин

Поради влошување на епидемиолошката состојба, во Австрија една општина ќе биде ставена во карантин. Станува збор за општината Бранау ам Ин, на територијата на Горна...

Општина Аеродром подготвена да ги реализира обврските од Поглавјата 11,...

(ВРЗ ОСНОВА НА АКЦИСКИОТ ПЛАН НА СТРАТЕГИСКАТА ПЛАТФОРМА НА ЛЕР) Европската агенда на Општина Аеродром поставена преку Стратегиската платформа за ЛЕР 2021-2025 година под работен...

Општина Центар и оваа година со субвенции за велосипеди, е-велосипеди...

На последната 65-та седница на Советот на Општина Центар, со носењето на измените и дополнувањата (ребалансот) на буџетот на општината, се одвоија средства и...

Усвоени завршната сметка и извештајот за работата на Општина Илинден во...

Советот на Општина Илинден на својата 44-та редовна седница ја усвои завршната сметка на буџетот на Општината за 2020 година и го разгледа и...

Резидентните паркиралишта не се паркинг за сите возачи

Пред две години, со намера да се воведе поголем ред на овие паркиралишта, ЈП ПОЦ започна со поставување блокатори на сите возила што се...

Општина Кисела Вода го обновува паркот „Пушкин“

Општина Кисела Вода започна со активности за уредување на паркот „Пушкин“. Во паркот, кој е со површина од 1.148 квадратни метри, се поставува автоматски...

Прилепскиот Совет започнува со онлајн-седници

Советот на општина Прилеп, утре од 12:00 часот, ќе ја одржи редовната 49-та седница, која заради корона кризата ќе се одржи онлајн. Ова е за...

Општина Бутел ќе субвенционира купување велосипеди и електрични тротинети

По повод Светскиот ден без автомобили, градоначалникот на Општина Бутел, Велимир Смилевски, беше дел од велосипедска тура со учениците од основните училишта на територија...

За креативноста не треба да има граници

За да бидете успешен наставник, важно е дауживате во својата работа, вели Велковска ОД МОЈ АГОЛ:Анета Велкоска, одделенска наставничка во ООУ „Браќа Миладиновци“, во скопската...

Вработен во Општина Кисела Вода позитивен на вирусот ковид-19

Вработен во Општина Кисела Вода е заразен со вирусот ковид-19, а пет негови колеги се во изолација, соопштија од Општината. Кризниот штаб денеска одржа состанок...