Ознака: општина Центар

Богдановиќ: При евентуална штета од носењето на ДУП-от одговорен е донесувачот...

Во стариот Закон за урбанистичко планирање, општините немаа никакво ограничување за тоа колку да трае суспензијата или неспроведувањето на плановите, ниту пак беше утврдено...

Богдановиќ: Ќе продолжиме со расчистувањето на урбанистичките прекршувања од минатото

Градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ, со претседателката на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), Билјана Ивановска и останатите членови, најавија продолжување на...

Oпштина Центар издвојува два милиона денари од буџетот за „Лајка“

Општина Центар ќе обезбеди два милиона денари од буџетот, за потребите на новоотворениот објект ЈП „Лајка“, за згрижување и благосостојба на животните скитници во...

Со новите ДУП-ови во Центар зачувани се над 13.000 метри квадратни...

На продолжението на 59-тата седница советниците од Советот на Општина Центар гласаа за донесувањето на Деталниот урбанистички план Градска четврт Ц 04 – Дом...

Центар го изгласа новиот ДУП за просторот кај Дом на градежници

Советот на општина Центар го изгласа новиот Детален урбанистички план (ДУП) Градска четврт Ц 04 – Дом на градежници. Како што информираат општинските власти, се...

Четири милиони евра од судски пресуди и казни во буџетот на...

Општина Центар и покрај минатогодишната состојба со пандемијата на ковид-19, успеа врз основ на судски пресуди и активирани банкарски гаранции во буџетот да инкасира...

Општина Центар ги демонтира трафиките поставени кај Зелено пазарче

Секторот за инспекциски работи на општина Центар отстрани пет трафики спроти поранешна Градска болница, информираат општинските власти и додаваат дека акцијата е дел од...

Во Центар за еден ден казнети 113 несовесни возачи

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (27.11) спороведе сообраќајни контроли на територијата на општина Центар. При тоа изречени се вкупно 113 мерки...

Паркот позади Универзалната сала посветен на Русија

Градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ и рускиот амбасадор Сергеј Баздникин, денеска засадија 10 садници од видот јавор и со овој чин го најавија...

Кафе-барот „Интермецо“ доби кривична од општина Центар

Градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ, денес во Основното јавно обвинителство ја поднесе кривичната пријава против Димитрије Јовановиќ, управител на скопскиот кафе-бар „Интермецо“. Кривичната пријава...