6 C
Skopje
21.11.2018 - 19:34

Ознака: општина Аеродром

Уставниот суд во среда ќе расправа за ДУП И10 во Аеродром

Уставниот суд на Република Македонија во среда ќе расправа за претставките поднесени против ДУП И10. Општина Аеродром, како што соопшти попладнево, ги има доставено...

Општина Аеродром сѐ уште бара решение за објектот кај „Мајчин дом“

Во Општина Аеродром сѐ уште се во тек разговори за изградбата на објектот кај „Мајчин дом“ за да се најде решение, како што велат...

Марин: Во моментов не може да се спречи изградбата на зградата...

Градоначалникот на општина Аеродром Златко Марин денеска на прес-конференција го повтори неговиот, како што рече, личен став, дека зграда пред Мајчин дом не треба...

Општината Аеродром ќе им плаќа обезбедување на училиштата и на градинките

Општината Аеродром во оваа учебна година ќе ги надомести трошоците за обезбедувањето на училиштата и на градинките, трошок што претходно го имаа родителите. Општината...

Општина Аеродром апелира родителите да ги пријават првачињата за парична помош

Ги повикуваме родителите што поскоро да се пријават за еднократна парична помош во висина од  од 3.500 денари што ја доделува Општина Аеродром на...

Општина Аеродром во јуни ја предала докуметацијата на СЈО

Специјалното јавно обвинителство за потребите на предистражна постапка во текот на јуни годинава побарала  од општина Аеродром да достави документација за нивното работење. Во текот...

Општината Аеродром со мапирање ќе расчистува диви депонии

Општината Аеродром се приклучува кон 24-та глобална акција за мапирање и за расчистување депонии. Мапирањето може да се изврши на линкот www.worldcleanupday.org/map-it/. Овој глобален...

Во Долно Лисиче се реконструира водоводната мрежа

Со помош на средства од ИПА-инвестицискиот фонд на ЕУ, општината Аеродром ја почна реконструкцијата на 10 краци од водоводната мрежа во Долно Лисиче, поточно...

Почнуваат подготовките за Илинденскиот марш, утре е крајниот рок за пријавување

Утре истекува рокот за пријавување коњаници за учество на традиционалниот Илинденски марш, кој оваа година се одржува јубилејно по 40-ти пат, информираат од општина...

Триглав Осигурување обезбеди „City Tree“ за Скопје

Триглав Осигурување, во партнерство со Еко-свест, како изведувач, и Општина Аеродром, како примател на спонзорство, обезбеди „City Tree“ инсталација за Скопје, која што придонесува...