Ознака: ОПЦВ

ОПЦВ: Во нападот во Дума е користен хлорин

Во нападот во сирискиот град Дума, изведен во април минатата година, додека тој беше под контрола на екстремистите и под опсада на провладините сили, користен е...

ОПЦВ: Во Дума корисистен хлор, но не и нервни агенси

Прелиминарната анализа на Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОПЦВ) покажа дека во нападот во сирискиот град Дума во април, бил користен хлор, но...

Организацијата за забрана на хемиско оружје со поголеми овластувања

Земјите членки на Организацијата за забрана на хемиското оружје (ОПЦВ) денеска изгласаа значителчно зголемување на своите овластувања, всушност не само да констатира хемиски напад,...

Руско МНР: Инспектори на ОПЦВ пристигнаа во Дума

Инспектори на Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОПЦВ) го посетија денеска сирискиот град Дума, соопшти руското Министерство за надворешни работи. - Очекуваме инспекторите непристрасно...

Директорот на ОПЦВ го отфрли тврдењето на Русија за друг агенс

Генералниот директор на Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОПЦВ) Ахмет Узумџу денеска го отфрли тврдењето на Русија дека во англискиот град Солсбери, каде...

Шулгин: Сценариото во Дума подготвено од Вашингтон

Провокативното сценарио во Сирија го подготови Вашингтон, изјави постојаниот претставник на Русија во Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОПЦВ), Александар Шулгин на денешната...

Вонредна седница на ОПЦВ за наводниот хемиски напад во Сирија

Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОПЦВ) ќе се состане на 16 април на вонредна седница на која ќе се разговара за „наводната употреба...

Русија кани експерти на ОПЦВ на местото на наводниот хемиски напад...

Русија е подготвена да помогне во текот на оваа недела да организира посета на експерти на Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОПЦВ) на...