Ознака: Опсада

Индустријата под двојна опсада

Индустрискиот сектор е важен темел на економијата и е тесно поврзан со најбитните економски теми, како што се економски раст, инвестиции, извоз, вработување, продуктивност…...

Четири клучни причини за пожарите

Македонија и голем дел од Европа деновиве се зафатени од големи пожари. Кои се клучните причини за избувнување на огнената стихија, какви се тактиките...

Балканот под огнена опсада

Земјите од Балканот се соочуваат со големи пожари, кои на површина ја исфрлија слабоста на системите за заштита од елементарни непогоди Во периодот на висок...

Функционалноста на институциите под опсада од короната?!

Токму функционалноста на институциите беше главен мотив за одржување на предвремените парламентарни избори во екот на здравствената криза летоска. Реструктурирањето на институциите во функционални...

Приврзаници на Моралес под „опсада“ во Ла Паз

Боливиските безбедносни сили го зголемиле своето присуство околу резиденцијата на мексиканскиот амбасадор во Ла Паз каде група поранешни министри и други функционери верни на...

Стотемина тврдокорни одолеваат на бегството кон непријателот

На стотемината преостанати демонстранти забарикадирани во Политехничкиот универзитет во Хонгконг им се нуди само еден излез од кампусот под полициска опсада - бегство низ...

ИВЗ под опсада, во тек игри за тронот

Втората по големина верска заедница во Македонија повторно се соочува со внатрешен обид за превласт, откако во 2015 година не помина сценариото за смена...

Опсада на Средно Водно

За скопјани Водно претставува едно од омилените места за рекреација на граѓаните. Особено сега, за оние со мали деца, за кои во саботите и...