38.8 C
Skopje
1.8.2021 - 16:00

Ознака: опрема

Нови хибридни дигестори во лабораториите на Водовод – Скопје

Лабораториите на Секторот за санитарна контрола при ЈП Водовод и канализација – Скопје, чија работа е акредитирана според ИСО 17025, се единствените лаборатории од...

Загадувачите на воздух ќе се откриваат со високософистицирана опрема

На универзитетот во Штип промовирана софистицирана лабораториска опрема која прецизно ќе ги анализира и утврдува поединечните извори на загадувањето на воздухот. Станува збор за еден...

Општина Битола донира 10.000 евра за набавка на опрема за кислордна...

На денешната седница на Советот на Општина Битола, која се оджа онлајн, прифатен беше предлогот на градоначалничката Наташа Петровска од буџетот на општината да...

За спречување на ковид-19, германските ученици ќе носат џемпери, шалови и...

Здружението на германски филолози смета дека проветрувањето на училниците за време на есенста и зимата ќе биде од голема важност, за да се спречи...

Нова урбана опрема во градот

Општина Струмица ги замени старите канти за отпадоци и монтира нови, помодерни, на кои има и пепеларници, за да можат пушачите да ги оставаат...

Пристигна опремата за киното „Манаки“ во Битола

Денеска во Битола пристигна опремата за киното „Манаки“. Набавката на оваа опрема е дел од проектот Кинокултура кој се реализира во рамките на програмата...

Протести на здравствените работници од САД поради недостиг од заштитна опрема

Здравствените работници ширум САД излегоа на улиците, барајќи од федералните и национални власти побезбедни услови за работа и заштитна опрема неопходна за борба против...

ДЗСИ со забелешки кај медицинските лица за носењето заштитна опрема

Со вкупно 223 надзори, Државниот санитарен и здравствен инспекторат направил темелна ревизија во јавни и приватни здравствени установи. Инспекторите ја контролирале опремата и опременоста...

Кина донира 4 милиони евра за амбулантни возила, минибуси и опрема...

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во улога на национален координатор за странска помош, со новоименуваниот амбасадор на Кина, Џанг Ѕуо, потпишаа два...

САД донираа материјално-техничка опрема за македонската полиција

Денеска, во Центарот за обука во Идризово од страна на амбасадорката на САД во Македонија, Кејт Мери Брнз, официјално на заменик-министерот за внатрешни работи,...