30.4 C
Skopje
20.7.2019 - 14:22

Ознака: опозиција

Опозицијата и „Еден од пет милиони“ во Белград вечерва со протестно...

Во Белград вечерва, како што е најавено, ќе се одржи 18-иот граѓански протест на опозицијата и граѓаните од „Еден од пет милиони“, со протестно...

Жени го спречија упадот во Градското собрание во Белград

По денешните протести кои се случија пред Градското собрание во Белград, повредени се две жени, кои со возило на Брзата помош беа префрлени во...

Српската средна класа не сака ваква власт и опозиција

Граѓаните во Србија што со месеци протестираат низ повеќе градови немаат доверба во опозициските партии, а не ја сакаат ни актуелната власт. Ова е...

Мадуро: Знам дека опозицијата има план да ме убие

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро објави тревога во воените единици заради планови на опозицијата да изврши атентат врз него и ги повика одредите на народен...

Српската опозиција најави голем народен протест

Српските опозициски партии и граѓански здруженија, потписници на Договорот со народот од протестите „Еден од пет милиони“, вчера објавија дека „режимот на Александар Вучиќ...

Албанската опозиција повторно на протест

Обединетата албанска опозиција денеска ќе го одржи својот осми протест, на кој повторно ќе побара оставка од премиерот Еди Рама и формирање преодна влада,...

Разговорите за СЈО статус кво

И покрај најавите викендот не продолжија разговорите меѓу работните групи на власта и опозицијата за законот за јавно обвинителство со кој треба да се...

Расчистување со криминалот од приватизацијата до денес

Опозицијата не отстапува од барањата СЈО да биде дел од Обвинителството за организиран криминал и да прекине со истрагите по 30 јуни, како и...

Протестот на опозицијата во Тирана почна тензично

Протестот на обединетата албанска опозиција почна тензично, кога дел од учесниците се обидоа насилно да го пробијат полицискиот кордон пред Парламентот во Тирана. Судир со...

Нова средба на работните групи за идниот статус на СЈО

Работните тимови на власта и на опозицијата денеска ќе одржат нова средба во обид да се постигне согласност за законот за јавно обвинителство со...