-4 C
Skopje
18.2.2019 - 7:54

Ознака: опозиција

Албанскиот Парламент ги изгласа новите министри, опозицијата ја напушти салата

На вонредната седница албанскиот Парламент со гласовите на владејачкото мнозинство избра нови министри во Владата на премиерот Еди Рама. Пред гласањето седницата ја напуштија пратениците...

Вучиќ подготвува брзи избори, опозицијата се подготвува за бојкот

Српскиот претседател и претседател на Српската напредна партија (СНС), Александар Вучиќ, завчера имаше состанок со околу 3.000 члена на извршниот одбор, а една од...

Мадуро: Опозицијата не може да ја води Венецуела бидејќи нема лидер

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро изјави дека опозициските сили не може да ја раководат државата бидејќи немаат ниту програма, ниту лидер. Мадуро рече дека повикот...

Опозицијата нема да учествува на следните избори

Најголемата српска опозициска коалиција, Сојузот за Србија (СЗС), најави дека нема да учествува на избори сѐ додека не се создадат услови за одржување фер...

Лажните вести и спинови ја инфицираа опозицијата?

Дали политичките спинови, „лажните вести“, контрадикторните ставови меѓу партиското раководство и поранешните функционери ја инфицираа опозицијата и може ли тоа да се одрази на...

Дали опозицијата го менува курсот

Дали најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ ги менува својот курс, реторика и пристап кон решавање на актуелните политички прашања поврзани со спогодбата од Мала Преспа...

Опозицијата се обединува против криминалната власт

Лидерите на најголемата албанска опозициска Демократска партија, Љуљзим Баша, и на третата по големина партија Социјалистичкото движење за интеграција, Моника Круемади, повикаа на „обединување...

Опозиција со две лица, за внатрешна и за надворешна употреба?

Додека од една страна се препорачува со резерва да бидат толкувани изјавите на меѓународните претставници, во однос на случувањата поврзани со најголемата опозициска партија,...

Власта очекува опозицијата да се вклучи во подготовката на Нацрт-уставните амандмани

Нацрт – амандманите на Уставот за кои тече рокот што произлегува од петочната одлука на Собранието, се во фаза на изготвување. Се прават обиди...

Власта нуди помирување, опозицијата бара амнестија за 27 април

Власта и натаму за залага за помирување меѓу пратениците и сите политички субјекти во земјата со цел обединување околу стратешките цели – членството во...