-1 C
Skopje
14.11.2018 - 8:22

Ознака: опозиција

Опозиција со две лица, за внатрешна и за надворешна употреба?

Додека од една страна се препорачува со резерва да бидат толкувани изјавите на меѓународните претставници, во однос на случувањата поврзани со најголемата опозициска партија,...

Власта очекува опозицијата да се вклучи во подготовката на Нацрт-уставните амандмани

Нацрт – амандманите на Уставот за кои тече рокот што произлегува од петочната одлука на Собранието, се во фаза на изготвување. Се прават обиди...

Власта нуди помирување, опозицијата бара амнестија за 27 април

Власта и натаму за залага за помирување меѓу пратениците и сите политички субјекти во земјата со цел обединување околу стратешките цели – членството во...

Превирања во опозицијата, исклучените ги отфрлаат обвиненијата

Најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ Денот на македонската револуционерна борба – 23 Октомври го пречека со чистка во своите редови. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски од...

Заев: Се надевам дека опозицијата ќе помогне при изработката на нацрт-амандманите

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека се надева оти за помалку од 15 дена ќе бидат готови нацрт-амандманите и ќе бидат изработени заедно со...

Владата го подготви ребалансот на буџетот, опозицијата обвини за шверцерски потег

Фондот за пензиско и инвалидско осигурување, Фондот за здравствено осигурување и Агенцијата за вработување добија повеќе пари со најновиот ребаланс на буџетот што го...

Опозицијата бара рачно пребројување на гласовите

Соединетите Американски Држави искажаа загриженост поради изборните неправилности во Босна и Херцеговина и ги повикаа тамошните институции да се ангажираат околу преиспитување на неправилностите...

Шекеринска: Опозицијата бара избори, ама не оваа година

Факт е дека опозицијата единствено што бара е да има избори, ама да не се оваа година. Да се избегнат брзи избори и да...

Фрај: Време е опозицијата и Владата да најдат заедничко решение

Македонија во моментов се наоѓа во многу одлучувачки период по референдумот минатата недела. Треба да се донесе одлука за иднината на државата и тоа...

Опозицијата се подготвува за целосен бојкот

Албанија Албанската опозиција ја разгледува можноста за целосен бојкот на Парламентот. Ова за тиранската телевизија Ора њуз го потврди Клајда Ѓоша, пратеничка од редовите на...