Ознака: Опера

Операта „Дидо и Енеј“ отвора нова платформа

Бидејќи овој жанр не е доволно продуциран и застапен кај нас, со оваа претстава, не само публиката, туку и нашите пејачи, ќе можат да...

Виктор Митревски ќе диригира опера во Австрија

Македонскиот диригент Виктор Митревски ќе ја диригира операта „Свадбата на Фигаро“ од В.А. Моцарт во австрискиот град Вајдхофен ан дер Ибс. Продукцијата е во...

Националната опера и балет со „Кармина Бурана“ ќе гостува во Босна...

Денеска, 5 јули, во 11 часот во сараевскиот „Дом на млади“ беше одржана прес-конференција за медиумите на која беше најавен музичко-сценскиот спектакл „Кармина Бурана“...

Туристичкиот брод што ја прелеа венециската чаша

Туристичкиот брод „Опера“, кој на 2 јуни изгуби контрола во близина на центарот на Венеција, стана сензационална вест која го обиколи светот, а би...

Век и половина

Австрија, татковината на Бетовен и Моцарт, има долга историја на негување на операта. Можеби валцерите, барем во поново време, се она што директно асоцира...

Операта „Боеми“ на 22 мај во НОБ

Во рамките на 47-те „Мајски оперски вечери“ на 22 мај 2019 со почеток во 20 чaсот ќе биде изведено оперското ремек дело „Боеми“ од...

Почнуваат 47-тите Мајски оперски вечери

Меѓународниот фестивал на оперската уметност Мајски оперски вечери почнува вечерва, 9 маj, а ќе трае до 31 мај. За време на фестивалот, кој оваа...

„Кармина Бурана“ во МОБ

Македонската опера и балет најавува моќна изведба на најпопуларната сценска кантата „Кармина Бурана“ од германскиот композитор Карл Орф. -На 2 април со почеток во 20...

„Помеѓу соништа и летови“ утревечер во МОБ

МОБ за утревечер ја најавува камерната опера „Помеѓу соништа и летови“, со почеток во 20.00 часот (мала сцена). Делото е компонирано од Горан Начевски, диригент...

Имаме македонски театар и литература, ама не и опера и филхармонија

На листата од 136 институции што ќе претрпат измени во називот, во согласност со промената на името на државата, добар дел се од културата....