38.8 C
Skopje
5.8.2021 - 15:39

Ознака: опасност

Шахтите без капаци – опасност на улиците

Од „Водовод и канализација“ велат дека имаат голем број поплаки од граѓаните поради шахти без капаци и сливници без решетки, но во изминатава година...

Блокиран центарот на Манчестер поради сомнителен пакет

Британската полиција ја блокираше областа околу центарот на Манчестер на северот на Англија поради пријава за сомнителен пакет, објави локален полициски претставник.          Во соопштението се...

Електричните тротинети опасност во сообраќајот

Возењето на овие тротинети не е регулирано со закон. Градот Скопје го субвенционира нивното купување заради намалување на загаденоста на воздухот. Поради нивното користење,...

Кучињата-скитници опасност за минувачите

Од Министерството за внатрешни работи информираат дека во текот на месец март годинава се пријавени 67 случаи на лица каснати од кучиња-скитници, и тоа...

Репортери без граници: Слободата на медиумите во сè поголема опасност

Оваа година 63 новинари го загубија животот додека ја извршувале својата работа, а слободата на медиумите е во сè поголема опасност, покажуваат извештаите на...

Лошо нивелираните шахти – сериозна опасност за сите

Шахти подигнати повеќе од нормалното ниво или пропаднати шахти под нивото на коловозот на сообраќајницата претставуваат секојдневен проблем на граѓаните на скопските улици. Ваквите...

Иселувањето е поголема опасност за Балканот отколку војна

Ако ЕУ и нејзините земји-членки не успеат да сфатат дека нивната стратегија за проширување не може да ги инспирира граѓаните од земјите на Западен...

Ниту субвенциите не го зголемија откупот

Поради опасноста од гниење на родот на нивите, од Министерството за земјоделство оваа година дадоа субвенции за откупени сливи, а од неодамна и субвенции...

Капиталните инвестиции се на алармантно ниско ниво

Забавувањето на реализацијата на клучни капитални инвестиции на Македонија (првенствено автопатишта) е главна причина за големата подреализација во првата половина од 2018 година, покажуваат...

Бандери опасни по животот на граѓаните

Од почетоков на годината досега познати се во јавноста два случаја на паднати бандери во Скопје. За среќа, во нив немаше настрадани, но сепак...