19.8 C
Skopje
28.9.2021 - 9:47

Ознака: опасност

Голема Богородица ги најавува славите

Со Голема Богородица практично почнуваат есенско-зимските слави, кои траат до почетокот на февруари, а месечно има и по неколку такви денови, во кои традиционално...

Прогонот не е единствената опасност за Авганистанците

Иако сегашниот приоритет е евакуација на ранливите групи, заканата од глад за милиони Авганистанци е уште еден голем предизвик за земјата. Гладот ​​се заканува со...

Искршените штици и шајки нема веќе да бидат опасност за детските...

ОМИЛЕНОТО ДЕТСКО ИГРАЛИШТЕ ВО СКОПСКАТА НАСЕЛБА ЖЕЛЕЗАРА ТЕМЕЛНО ЌЕ СЕ РЕКОНСТРУИРА За ова игралиште веќе имаше предвидено негово целосно реконструирање и поставување ново детско игралиште,...

УНЕСКО препорача Охрид да се стави на листата на светско наследство...

Центарот за светско наследство на УНЕСКО го објави извештајот на 125 страници на Реактивната мониторинг-мисија, која го посети Охридскиот Регион во јануари минатата година....

Во Нов Зеланд и Австралија предупредување за цунами

Властите на Нов Зеланд денеска ги повикаа жителите на северниот брег да се повлечат кон внатрешноста поради опасност од цунами, а Австралија исто така...

Европските бизниси се во опасност

Според анкетата на „Југов“, која опфати речиси 2.000 фирми, еден од четири британски бизниси добива владина поддршка во споредба со еден од шест во...

Се бара глобална забрана за потенцијалните „роботи-убијци“

Со децении, филмовите и сериите со роботи како што се „Терминатор“, „Блејд ранер“ и „Вестворлд“ ги предупредуваат гледачите дека потпирањето на вештачката интелигенција е...

Стопирањето на вакцинацијата го става животот на милиони деца во ризик

Милиони деца би можеле да умрат од болести кои што можат да се спречат, заради сериозни прекини во програмите за вакцинација предизвикани од коронавирусот,...

Се воведува забрана за движење во шума и на шумско земјиште

Поради зголемената опасност од појава на пожари на отворен простор, Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, по барање на ЈП „Национални шуми“, воведува забрана...

Препораки за пациенти со бубрежни заболувања, дијализа и трансплантиран бубрег

Коронавирусот може да претставува сериозна закана за пациентите со бубрежни заболувања, особено за пациентите кои се на дијализа или се со трансплантиран бубрег. За таа...