Ознака: ООН

Генералното собрание на ООН за првпат без светски лидери

Претседателот на Генералното собрание на Обединетите нации, Тиџани Мухамед-Бандe изјави дека лидерите на државите членки нема да дојдат во Њујорк на крајот на септември...

Тројца членови на ООН загинаа, а четворица се повредени во експлозија...

Тројца членови на мировните сили на Обединетите нации во Мали загинаа, а четворица беа сериозно повредени кога импровизирана експлозивна направа експлодира за време на...

Ковид-19 може да предизвика глад од библиски размери

Во извештајот на ООН за недостиг од храна, меѓу другото, се наведува дека бројот на луѓето што гладуваат значително е пораснат, во споредба со...

Во 55 земји гладуваат 135 милиони луѓе

Меѓународното партнерство меѓу Обединетите нации, владините и невладините агенции што работат на решавање на причините за екстремната глад го објави годишниот глобален извештај за...

ООН: Се шират опасни лаги и теории на заговор

Коронавирусот предизвика „опасна епидемија на дезинформации“, предупреди генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, меѓутоа не наведе конкретни случаи на земји или медиуми кои...

ООН: Повеќе од 117 милиони деца останаа без вакцина против сипаници...

Повеќе од 117 милиони деца би можеле да пропуштаат вакцинирање против сипаници, бидејќи пандемијата „ковид-19“ принуди голем број луѓе ширум светот физички да се...

Зошто и понатаму протестираме

Повеќе од една година, деца и млади од целиот свет протестираат против климатските промени. Ние започнавме движење што им пркоси на сите очекувања и...

Тринаесетте ракети на Северна Кореја ја вознемирија и Европа

Европските држави повторно го осудија лансирањето на 13 балистички ракети од страната на Северна Кореја од мај годинава, наведувајќи дека со тоа се кршат...

Колку сме безбедни од сајбер-заканите?

Во сублимиран заклучок безбедносните експерти тврдат дека во моментов никоја земја од светот не може да се пофали дека е безбедна од заканите што...

Зазеленување на нашите градови

Сè повеќе градови сфаќаат дека од климатските политики веднаш се гледаат придобивките во однос на квалитетот на живот и економскиот развој. Зелените инвестиции имаат...