Ознака: он

Израел се откажа од борбата за непостојан член во Советот за...

Израел се повлече од трката за непостојан член на Советот за безбедност на ОН со мандат од две години, почнувајќи од 1 јануари 2019...

Гутереш загрижен поради влошувањето на односите меѓу Белград и Приштина

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш во тримесечниот извештај за Косово наведува дека е „загрижен“ поради знаците на влошување на односите меѓу Белград и...

ОН: Расте бројот на пријави за сексуално злоставување и експлоатација

Организацијата на Обединетите нации(ООН) во првите три месеца годинава примила 54 пријави за сексуално злоставување и експлоатација. Пријавите се однесуваат на целиот систем на...

Мун: ОН да помогне за проверки на Северна Кореја

Јужнокорејскиот претседател Мун Џае-ин побара денеска од ОН да помогнат во проверките за планираното затворање на севернокорејскиот полигон за нуклеарни тестови. Мун барањето го упатил...

Втора Национална конференција на Македонскиот модел на ОН

Во организација на Коалицијата на младински организации СЕГА денеска во Скопје се одржа седмата Национална конференција на Македонскиот модел на Обединети Нации. На конференцијата учествуваат...

Над 13 милиони Сиријци имаат потреба од хуманитарна помош

Над 13 милиони Сиријци имаат потреба од хуманитарна помош од меѓународната заедница, изјави еврокомесарот за хуманитарна помош и справуавње со кризи, Христос Стилијанидис. Во изјава...

ЕУ и ОН домаќини на донаторската конференција за Сирија

Европската унија и ОН ќе претседаваат со дводневната меѓународна конференција, што почнува утре во Брисел. Целта е да се собере финансика помош за Сиријците и...

Поранешен висок функционер на ОН изигрувал хуманитарец, а држел деца како...

Обединетите нации(ОН) покренаа истрага откако поранешен висок функционер, поврзан со британска хуманитарна организација, бил уапсен заради тешко сексуално насилство врз деца. Полицијата соопшти дека го...

ОН развива светски регистар за дронови

Светските воздухопллвни компании поддржуваат формирање глобален регистар за дронови при ОН, бидејќи се загрижени поради се поголемиот број блиски средби на тие беспилотни летала...

ОН развива светски регистар на дронови

Светските воздухопловни компании го поддржуваат формирањето на глобален регистар на дронови при Обединетите нации(ОН), бидејќи се загрижени заради сė поголемиот број блиски средби меѓу...