Ознака: он

ОН и МКЦК потврдија за евакуација од Азовстал

ОН и Меѓународниот комитет на Црвениот крст (МКЦК) денеска потврдија дека е во тек операција за евакуација на луѓето од фабриката за челик Азовстал...

ОН ќе истражуваат за прекршување на меѓународното право во Украина, а...

Да не дозволиме Македонија да биде жртва на нефункционално меѓународно право Во услови кога Македонија веќе три години е блокирана од страна на Бугарија во...

ОН: Путин начелно се согласи Црвениот крст да ги евакуира цивилите...

Рускиот претседател Владимир Путин „начелно“ се согласи да ги вклучи ОН и Меѓународниот комитет на Црвениот крст во евакуацијата на цивилите од фабриката за...

Гутереш жали за нормандискиот формат, повикувајќи на независна истрага за кршење...

Сите извештаи за кршење на меѓународното хуманитарно право, како и за потенцијални воени злосторства во Украина, бараат спроведување независна истрага, изјави генералниот секретар на...

ОН ја обвинува Русија за можни воени злосторства во Украина

ОН денеска ја предупреди руската војска дека нејзините акции во Украина за време на војната што започна на 24 февруари може да бидат воени...

ОН: Пет милиони луѓе досега избегаа од војната во Украина

Повеќе од пет милиони луѓе ја напуштиле Украина од почетокот на руската инвазија на 24 февруари, покажаа последните податоци на ОН. Високиот комесаријат за бегалци...

Можат ли ОН да ја поправат грешката со Македонија?

Во земјава со години има иницијативи од голем број правни експерти што сметаат дека сите меѓународноправни аргументи се на наша страна и од тие...

Гласањето против Русија во ОН ја обедини поранешна Југославија

Сите држави од поранешна Југославија гласаа за резолуцијата на генералното собрание на Обединетите нации (ОН) со која Русија беше суспендирана од Советот за човекови...

Рускиот амбасадор во ОН: Обвинувањето за руско злосторство во Буча е...

Рускиот амбасадор во ОН, Василиј Небензја, денес така се обрати на состанокот на Советот за безбедност, нарекувајќи ги обвинувањата против руската војска „неосновани“ и...

Зеленски: ОН веднаш да реагираат или да се распуштат

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски денеска ги повика ОН „веднаш“ да реагираат во однос на „воените злосторства“ извршени од Русија во неговата земја и...