Ознака: он

Кина и Русија ставија вето на нацрт-резолуцијата на СБ за дополнителни...

Кина и Русија ставија вето на резолуцијата на ОН поддржана од САД за воведување нови остри санкции кон Северна Кореја, поради серијата тестирања на...

Повеќе од 6,5 милиони луѓе ја напуштиле Украина од почетокот на...

Агенцијата за бегалци на ОН, УНХЦР Агенцијата за бегалци на ОН, УНХЦР, објави дека повеќе од 6,5 милиони луѓе ја напуштиле Украина поради војната. Убедливо...

ОН: Не треба да се занемарат другите кризи во светот поради...

Високиот комесар за бегалци при ОН Филипо Гранди предупреди дека не смеат да се игнорираат кризите во другите делови на светот и луѓето на...

ОН: Кризата со глад во Африка погоди 18 милиони лица

Обединетите нации денеска предупредија дека 18 милиони луѓе во регионот Сахел во Африка во следните три месеци ќе бидат погодени од силна глад, пред...

ОН: Војната во Украина направи најдолги редици за леб во светот,...

Дејвид Бисли, извршен директор на Светската програма за храна на Обединетите нации (WFP), предупредува дека војната во Украина создала „невидена криза“ од ескалирани цени...

ОН: Војната во Украина натера шест милиони луѓе да ја напуштат...

Бројот на луѓе кои ја напуштија Украина поради воениот конфликт надмина шест милиони, во најтешката бегалска криза во Европа од крајот на Втората светска...

ОН разгледуваат дали да почнат истрага за можни воени злосторства во...

Советот на ОН за човекови права денеска ќе одлучи дали ќе почне истрага за наводните злоупотреби извршени од руските војници во регионот на Киев,...

Прво заедничко соопштение на Советот за безбедност на ОН за Украина

Советот за безбедност на Обединетите нации едногласно го усвои своето прво соопштение од почетокот на руската воена акција на 24 февруари, изразувајќи „силна поддршка“...

ОН: Во Азовстал сè уште има цивили

На територијата на фабриката Азовстал има уште цивили но нивниот број засега не е познат, изјави на брифинг координаторката на ОН во Украина Оснат...

ОН и МКЦК потврдија за евакуација од Азовстал

ОН и Меѓународниот комитет на Црвениот крст (МКЦК) денеска потврдија дека е во тек операција за евакуација на луѓето од фабриката за челик Азовстал...