23 C
Skopje
19.9.2018 - 11:36

Ознака: он

Над еден милион лица ги напуштиле домовите годинава поради војната во...

Комисијата на ОН, која го истражува кршењето на човековите права во Сирија, соопшти дека оваа година борбите принудиле над еден милион луѓе да ги...

ОН: Бројот на гладни во светот се зголемува

Бројот на гладни луѓе во светот се зголемил во изминатите три години, со што е вратено нивото од пред една деценија, се нагласува во...

ОН: Битката за Идлиб може да биде најтешката хуманитарна катастрофа на...

Битката за провинцијата Идлиб последниот бастион на бунтовниците во Сирија, може да прерасне во „најтешка хуманитарна катастрофа на 21 век“, предупреди денеска заменикот генерален...

ОН: Путин и Ердоган можат да спречат крвопролевање во Идлиб

Специјалниот претставник на Обедионети нации за Сирија, Стафан де Мистура денеска изјави дека Русија и Турција можат да спречат крвопролевање во Идлиб. - Сирија може...

ОН: Еквадор и Перу да го олеснат влезот за бегалците од...

Канцеларијата на Обединети нации за бегалци и мигранти апелира до јужноамериканските држави да го олеснат влезот за луѓето од Венецуела, која се соочува со...

Светските лидери со реакции за смртта на Кофи Анан

Светските лидери и истакнати јавни личности изразија жалење поради смртта на поранешниот генерален секретар на ОН, Кофи Анан, кој денеска почина на 80 години. Рускиот...

Почина Кофи Анан, поранешен Генерален секретар на ОН

Почина Кофи Анан, поранешен Генерален секретар на Обединетите нации(ОН) и добитник на Нобеловата награда за мир, објави денеска фондацијата што го носи неговото име. Анан,...

ОН: Над два милиона луѓе ја напуштија Венецуела поради недостиг на...

Околу 2,3 милиони Венецуелци ја напуштија земјата погодена од политичка и хуманитарна криза поради недостиг на прехранбени производи и лекови, изјави портпаролот на Обединети...

ОН се сомнева дека Кина држи милиони Ујгури во логори

Се претпоставува дека милиони кинески Ујгури се затворени во „центри за борба против екстремизмот“ во западните делови на Кина, соопшти Комисијата на ОН за...

Мишел Бачелет е нов комесар за човекови права на ОН

Поранешната претседателка на Чиле, Мишел Бачелет избрана е на денешната седница на Генералното собрание на Обединети нации за висок комесар за човекови права на...