Ознака: омикрон

Откриени нови подвидови на омикрон, СЗО укажува дека не е време...

Светската здравствена организација ја прошири листата на загрижувачки видови на коронавирус на два нови подвида - БА4 и БА5. Овие мутации се откриени во Јужна...

„Модерна“ тестира вакцина против омикрон

Американската фармацевтска компанија „Модерна“ соопшти дека во САД почна втората фаза од тестирање вакцина, што ја вклучува нивната против ковид-19, но и потенцијална за...

Даниловски: Ништо страшно ако стелт омикрон стане доминантен, пикот помина

Секојдневните статистики покажуваат дека сепак, смртноста е далеку од намалена, а и клиничките слики кај оние кои се заразиле со омикрон не секогаш се...

СЗО бара 16 милијарди долари за глобално справување со ковид-19

Потребни се уште 16 милијарди долари за да им се помогне на земјите со ниски приходи да се справат со пандемијата со ковид-19, соопшти...

Примероци од пет пациенти ќе се секвенционираат за подвидот на омикрон

Примероци од пет пациенти тестирани за ковид-19 со наменски тестови кои ги користи Институтот за јавно здравје се селектирани за секвенционирање, кое почнува во...

И Јапонија се соочи со парадоксот на омикрон

Јапонија е последната држава што се соочува со парадоксот на омикрон, бележејќи зголемување на бројот на новозаразени, додека истовремено пропорционално се намалуваат сериозните случаи,...

Белгија стравува од нов бран поради подваријантата на омикрон

Ситуацијата со новозаразени од ковид-19 се стабилизира во Белгија последните денови, но подваријантата БА.2 загрижува, јавува дописничката на МИА од Брисел. Универзитетската болница во Лувен...

Новата подваријантата на омикрон БА.2 е малку позаразна, но не поопасна

Светската здравствена организација (СЗО) денес соопшти дека нема индикации дека новата подваријанта на омикрон, БА.2, предизвикува посериозни инфекции од оригиналната верзија на вирусот, иако...

СЗО: Подваријантата на омикрон е откриена во 57 земји

СЗО соопшти дека досега малку се знаело за разликите меѓу подваријантите и повика на истражување на карактеристиките на вирусот, особено неговата заразност, неговата способност...

Д-р Демири: Граѓаните да не се опуштаат дека омикрон е лесeн...

Според него, единствената мерка која би не заштитила да го поминеме ова полесно е вакцинацијата и тоа е наша обврска „Луѓето не треба да се...