Ознака: ОМД

ОМД ги осудува бугарските провокативни побарувања од Македонија

Обединетата македонска дијаспора жестоко ги отфрла непристојните барања на Бугарија за Македонија, како предуслов за пристапување во ЕУ. - Красимир Каракачанов, бугарскиот министер за одбрана,...

ОМД: Сајбер-напад на македонските избори наложува истражување од страна на НАТО

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) изрази голема загриженост во врска со сајбер-нападот, кој веќе трае повеќе од четири дена, на веб-страницата на македонската државна изборна...

Изоставањето на Гоце Делчев од химната отвори бројни прашања

Македонската химна изведена од Тамара Тодевска, без споменување на Гоце Делчев, Питу Гули, Даме Груев и Јане Сандански, за време на синоќешниот прием во...

Борбата против корупцијата е основен предуслов за европска перспектива

Групата земји од Советот на Европа со мандат да ја следат усогласеноста во стандардите во борбата против корупцијата и организираниот криминал, попозната како групата...