Ознака: олимпијада

Mедали за македонски ученици на Олимпијадата во Доха

Македонски ученици освоија сребрен и бронзен медал на 16-та Меѓународна јуниорска олимпијада по природни науки (физика, хемија и биологија), која се одржа во Катар...

Македонски претставници на Олимпијадата во Полска

На годинашната спортска Олимпијада во Полска, на која се натпреваруваат Полјаци што живеат во други држави, учествуваа и тројца претставници од нашата земја, кои...

Јужна Кореја бара ИОЦ да го забрани неофицијалното јапонско знаме

Јужна Кореја официјално побара од Интернационалниот олимписки комитет (ИОЦ) да го забрани неофицијалното јапонско знаме со „сонцето кое изгрева“ пред Олимпијадата во Токио во...

Судиска неправда на Олимпијадата во Москва

Горан Србиновски (2) Тој беше член на југословенската одбојкарска репрезентација, која на олимпискиот турнир во Москва, откако беше оштетена во мечот со Романија, на крајот...

Нова спортска година

Повеќе резултати годинава во повеќе спортови се одлични, а тие во олимписките спортови покажуваат дека конечно можеме да се надеваме и на многубројна олимписка...

Милано и Стокхолм кандидати за организација на ОИ во 2026 година

Италијанскиот град Милано и шведската престолнина Стокхолм ги доставија своите апликации за организација на зимските Олимписките игри во 2026 година. Претендентите своите кандидатури ги официјализираа...

Насе Кондовски: Олимпијадата во Мексико неостварена желба

Шесткратниот гимнастички првак на Македонија, иако беше во најтесниот избор на кандидати за Oлимпијадата во 1968 година, во последниот момент беше изоставен од списокот...

Трошоците за Олимпијадата во Токио неколкукратно повисоки од очекуваното

Организацискиот комитет на Летните олимписки игри - Токио 2020 соопшти дека досега се потрошени 25 милијарди долари, односно неколкукратно повеќе од очекуваното. Во 2013 година...

Македонските репрезентации под почетното рангирање на Шаховската олимпијада

Добриот почеток со четири победи и со еден пораз ни овозможи многу силен турнир. Да ги имавме овие 13 бода, а да игравме со...

Македонија со две „нули“ ја почна олимпијадата

Триумфот над Брунеи е вкупно 12-ти со максимални 4-0 за Македонците на 13-та Шаховска олимпијада, а против Свазиленд 14-ти за Македонките на досегашните 12...