11.8 C
Skopje
25.10.2021 - 20:06

Ознака: олимписки факел

Лидерите на Осака побараа олимпискиот факел да не поминува низ градот

Лидерите на јапонскиот град Осака кои сакаа да откажат еден дел од поминувањето на олимпискиот факел низ Јапонија денес официјално побараа да се откаже...

Олимпискиот факел е подготвен за патувањето кон Токио

Јапонскиот дизајнер Токујин Јошиока ги откри деталите за олимпискиот факел за Игрите во Токио годинава. „Главата“ на розово-златниот факел долг 71 сантиметар се отвора...

Цвет од цреша инспирација за олимпискиот факел во Токио

Организаторите на Летните олимписки игри (ЛОИ) 2020 во Токио го претставија олимпискиот факел дизајниран според мотивите на цветот од познатата јапонска цреша. Организаторите истакнуваат...