-1.2 C
Skopje
27.10.2021 - 6:31

Ознака: Олимписки игри

Северна Кореја емитува натпревар од Олимписките игри денови по нивното затворање

Севернокорејската државна телевизија го објавила првиот извештај од Олимписките игри во Токио два дена по затворањето. Според извештаите на локалните медиуми, Корејската централна телевизија оваа...

Убедливи победи на Шпанија и Србија

Дерби мечевите на ватерполо турнирот на Олимписките игри, во Токио, донесоа лесни победи на Србија и Шпанија во дуелите со Црна Гора, односно Хрватска. Србија...

Илејн Томпсон го одбрани златото на 100 метри

Атлетичарките од Јамајка победија на трката на 100 метри на Олимписките игри во Токио. Златниот медал, со време на нов олимписки рекорд, го одбрани Илејн...

Злато и светски рекорд за Велика Британија

Мешаната штафета на Велика Британија освои златен медал на 4×100 мешано, на Олимписките игри во Токио, постави нов светски рекорд. Решавачката предност, во конкуренција на...

Македонското сонце на градите на самурајот го шири олимпискиот дух

Летните олимписки игри во Токио веќе се во тек, а група аниматори се надева дека ќе помогне луѓето да ги зафати олимпискиот дух и...

Блажевска-Еминова победи во својата група, но не се пласира во полуфиналето

Миа Блажевска-Еминова денес настапи во квалификациите на 100 метри слободно на  Летните олимписки игри во Токио. Блажевска-Еминова, настапи во втората квалифиакциска група. Во конкуренција на...

Шпанска тенисерка доживеа топлотен удар на теренот

Шпанската тенисерка Паола Бадоса го предаде својот мел на тенискиот турнир во Токио. Шпанката не можеше да ги издржи нехуманите услови на теренот, поради...

Историски успех – Георгиевски е олимписки вицешампион

Дејан Георгиевски (22) испиша голема прекрасна страница во историјата за македонскиот олимписки спорт, освојувајќи го сребрениот медал во таеквондо на Летните олимписки игри во...

Бранковски е првиот Македонец кој се појави на борилиштата во Токио

Македонскиот репрезентативец Борјан Бранковски, го освои 21.место во квалификациите, во дисциплината 10 метри воздушен пиштол. Бранковски е првиот Македонец кој се појави на борилиштата...

Отрезнувачко отворање на Игрите, без сјај и грандиозност

Ова ќе биде многу поотрезнувачка церемонија. Сепак, со прекрасна јапонска естетика. Многу јапонска реалност, но истовремено и во синхронизација со сентиментот на денешната. Свеченото...