16.3 C
Skopje
7.4.2020 - 15:46

Ознака: Олимписки игри

ФИФА ја помести старосната граница за ОИ

ФИФА ја помести старосната граница за фудбалерите кои ќе настапат на Олимписките игри во Токио. Игрите поради коронавирусот се одложени за наредната година. Според правилата...

Олимписките игри и уметноста

Во периодот од 1912 до 1948 година, на Олимписките игри се одржувале натпревари во уметност. Биле доделувани медали за литература, архитектура, скулптура, сликарство и...

ВАДА ја суспендира Русија

Светска антидопинг-агенција (ВАДА) изрече суспензија за спортистите од Русија, кои во следните четири години не ќе можат да се натпреваруваат на големи натпреварувања под...

Сто отсто рециклирани олимписки медали

Според информациите, собрани се потребните скапоцени метали за изработка за петте илјади рециклирани медали за ЛОИ и за ПОИ в година во Токио. Спортистите...

И Ватикан ќе може да испрати спортисти на Олимписки игри

Ватикан вчера ја претстави својата официјална спортска екипа составена од 60 тркачи, меѓу кои има свештеници, калуѓерки, припадници на Швајцарската гарда и други претставници...

Како ќе изгледаат олимписките игри на иднината?

Како работи ИОК на еволуција на олимписките игри за следната генерација спортисти и гледачи? Олимпискиот спорт денес изгледа многу поинаку отколку кога модерните олимписки...

Кога рок-музиката се судри со операта

Како е снимена легендарната песна „Barcelona“ Идејата да се спојат еден од најголемите рок-пејачи на сите времиња и светски познатата сопранистка, за да се означи...

Македонија со шестмина спортисти на Младинските олимписки игри

Шестмина спортисти во шест спорта (атлетика, карате, џудо, пливање, таекводно и борење) придружувани од шестмина тренери ќе учествуваат на третите Младински олимписки игри (МОИ)...

Олимписки игри за роботи со големина на бубачка

Олимписките игри се место на кое се натпреваруваат физички најдобро подготвените луѓе од сите страни на планетата Земја, покажувајќи ги својата телесна, умствена и...