Ознака: олимписка

Боб Матијас – за четири месеци од деби до олимписка титула

Пред 1948 година Матијас никогаш не учествувал во атлетски десетобој, една од најтешките дисциплини. Тоа лето во Лондон се одржаа Летните олимписки игри, на...

Сакам да бидaм македонска олимписка претставничка во мечување

Овој спорт бара добра концентрација, внимание и тактика од оние што го практикуваат, за да се предвидат потезите на противникот, вели Неда. Таа досега...

Македонскиот борач Могамедгаџи Нуров обезбеди олимписка норма за Токио

Нуров ја обезбеди олимписката норма на Светското првенство (СП) во Нур Сулатан (Казахстан), кое заврши вчера, откако во репасажната борба го победи со 2-1...

Втора „задоцнета“ олимписка бронза за Сотертон

Со 10-годишно задоцнување пензионираната британска седмобојка Кели Сотертон ќе го добие бронзениот медал од ЛОИ во Пекинг во 2008 година. Таа на тие ЛОИ...