Ознака: Олимписка норма

Георгиевски: Шансата да исполнам олимписка норма е реална

Квалификацискиот олимписки турнир во Милано, во април, ќе ги открие сите патници за ЛОИ во Токио, вели Георгиевски Шансата да исполнам олимписка норма е реална....

Каратистите се на одличен пат кон олимписката норма

Верувам дека покрај Павлов, на татамите во Токио ќе настапат Јакупи или Арсовски оти двајцата се во иста категорија, вели селекторот на македонската карате-селекција...

Стипендистот Нуров со светска бронза ја потврди олимписката норма

Нуров, кој е еден од 12-те македонски спортисти што добиваат стипендија од МОК, е првиот по кајакарот Атанас Николовски од ЛОИ 2008 што на...

На маратонот во Скопје ќе се трча и за олимписка норма

На патеката ќе може да се исполни норма за настап на ЛОИ в година во Токио. Потребното олимписко време за маратонците е 2:11,30 часа,...

Олимписка норма уште нема, каратето и таеквондото се најблиску

До Игрите во Токио има уште околу 500 дена, квалификациите за повеќе спортови се почнати, а сите ќе траат до јуни в година. Од...