Ознака: Оливер Спасовски

Спасовски: Говорот на омраза ја урива суштината на демократските принципи

Насилнот екстремизам како глобален проблем, поврзан со релативно поновиот феномен - говорот на омраза, неговото интензивирање пред претстојниот референдум, како и решенијата на проблемот, беа тема...

Министерот Спасовски потврди дека Зоран Ангеловски ќе биде именуван за директор...

 Зоран Ангеловски треба да биде именуван за директор на Оперативно техничката агенција ОТА, потврди министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски при денешната посета на...

Спасовски: Се преземаат сите потребни мерки за мирна атмосфера на референдумот

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски при денешната посета на Велес изјави дека се преземаат сите потребни подготовки да се создаде мирна атмосфера со...

Спасовски: Македонија има многу пријатели кои помагаат да се одржи стабилноста...

Во пресрет на референдумот ситуацијата во земјата е стабилна, институциите функционираат, иако постојат сили кои гледаат шанса, преку нарушување на безбедноста, да остварат некакви...

МВР: Спасовски ќе побара разрешување на Велковски

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски до Владата на Република Македонија ќе поднесе предлог за разрешување на директорот на Бирото за јавна безбедност, Лазо...

Спасовски: Размената на информации клучна за борба против актуелните закани

Меѓународната соработка и размената на навремени и точни информации е клучна активност која придонесува кон зголемена ефикасност во борбата против актуелните безбедносни закани и...

Спасовски: Секој ќе одговара за стореното, нема да има амнестии

Не се боревме за да се амнестира криминалот направен од некој. Сакаме правда за сите и секој што се огрешил да одговара за стореното...

Спасовски: Во акцијата не беше воопшто употребена сила

Полицијата нема воопшто употребено сила, а акцијата е спроведена според прописите и правилата, напиша министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на својот Фејсбук профил...

Македонија нема услови да отвори кампови за мигранти

Македонија нема никакви услови да отвори нови кампови за мигранти, порача денеска министерот за внатешни работи Оливер Сапасовски на сесијата „Миграциска криза и балканска...

Спасовски: Никој кој нападнал институција или полицаец нема да биде амнестиран

Никој кој нападнал полицаец или витална институција нема да биде амнестиран туку ќе биде приведен. Се подготвува пријавата и за лидерот на политичката партија...