Ознака: Оливер Спасовски

Спасовски: Секој ќе одговара за стореното, нема да има амнестии

Не се боревме за да се амнестира криминалот направен од некој. Сакаме правда за сите и секој што се огрешил да одговара за стореното...

Спасовски: Во акцијата не беше воопшто употребена сила

Полицијата нема воопшто употребено сила, а акцијата е спроведена според прописите и правилата, напиша министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на својот Фејсбук профил...

Македонија нема услови да отвори кампови за мигранти

Македонија нема никакви услови да отвори нови кампови за мигранти, порача денеска министерот за внатешни работи Оливер Сапасовски на сесијата „Миграциска криза и балканска...

Спасовски: Никој кој нападнал институција или полицаец нема да биде амнестиран

Никој кој нападнал полицаец или витална институција нема да биде амнестиран туку ќе биде приведен. Се подготвува пријавата и за лидерот на политичката партија...

Спасовски смета дека полицијата во неделата постапила правилно

Македонските полицајци во неделата беа напаѓани со дрва и бетонски плочи и еден час се воздржуваа за да ја смират ситуацијата, но нивната реакција...

Спасовски: Немаше прекумерна употреба на сила на протестите

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, кој денеска беше во посета на Европската комисија во Брисел, за МИА изјави дека не смета дека полицијата...

Министерот за внатрешни работи Спасовски во посета на Тетово

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски кој беше во работна посета на Тетово истакна дека безбедносната состојба на подрачјето е стабилна, а не очекува...

Спасовски: Пратениците за 27 април беа приведени на барање на обвинителството

Сите наредби за приведување за насилствата од 27 април во Собранието на Република Македонија се издадени од судија на претходна постапка врз претходно барање...

Спасовски: Криминалитетот е во опаѓање, зголемен е процентот на откривање на...

  Генерално безбедносната состојба во Прилеп е стабилна. И на ниво на земјата криминалитетот има стапка на опаѓање, а зголемување на процентот на откривањето на кривични...

Спасовски: Приведен Фејзи Азири, се трага по Демири и Исмаиловиќ

Случајот со апсењето на Фејзи Азири еден од обвинетите во „Монструм“ е целосно расчистен и тоа воопшто не е задоцнето, смета министерот за внатрешни...