5.4 C
Skopje
10.12.2019 - 13:16

Ознака: Оливер Ивановиќ

Покренато обвинение за убиството на Оливер Ивановиќ

Косовското специјално обвинителство до судот во Косово поднесе обвинение против шест лица за убиството на лидерот на косовските Срби, Оливер Ивановиќ, што се случи...

Косовските Срби поделени, но повикуваат на единство

Поделеноста меѓу политичарите на српското малцинство на Косово се манифестираше и преку користењето на ликот и делото на еден од најистакнатите политички лидери на...

Вучиќ ги отфрли обвинувањата за негова вмешаност во убиството на Ивановиќ

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска дека истрагата на Србија за убиството на лидерот на Граѓанската иницијатива СДП на Косово, Оливер Ивановиќ, била многу...

Ѓуриќ: Властите во Приштина стојат зад убиството на Оливер Ивановиќ

Директорот на српската владина Канцеларија за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ денеска оцени дека е „повеќе од сигурно“ оти актуелните власти во Приштина директно...

Масовен граѓански протест во Белград на годишнината од убиството на Оливер...

Во Белград организаторите на протестите „Еден од петте милиони-почнато е“ одржаа вечерва нов голем масовен протест, овојпат по повод годишнината од убиството на лидерот...

Убиениот Ивановиќ е жртва на замрзнатиот конфликт

Косовското специјално обвинителство е подготвено да го проучи извештајот за убиството на српскиот политичар на Косово, Оливер Ивановиќ, кој од Белград беше проследен до...

Проширена истрагата за убиството на Оливер Ивановиќ

Косовското Специјално јавно обвинителство ја прошири истрагата за убиството на еден од лидерите на косовските Срби, Оливер Ивановиќ, врз основа на информации добиени од...

Продолжен притворот на осомничените за убиството на Оливер Ивановиќ

Апелацискиот суд на Косово одлучи денеска да им го продолжи до 23 февруари притворот на тројцата осомничени за убиството на лидерот на косовските Срби,...

Потврден притворот за осомничените за убиството на Оливер Ивановиќ

Основниот суд во Приштина го прифати барањето на Специјалното обвинителство на Косово за одредување притвор во траење од еден месец за тројцата осомничени за...

Секретарката на Оливер Ивановиќ приведена на распит во полиција

Косовската полиција денеска ја приведе на информативен разговор Силвана Арсовиќ, секретарка на Граѓанската иницијатива „Србија, демократија, правда“ (СДП), чиј лидер беше Оливер Ивановиќ, кој...