0.8 C
Skopje
17.1.2022 - 18:03

Ознака: оливер вархеи

Радев: Бугарија постави јасни прашања за Македонија и очекува одговори

Бугарија очекува билатералниот дијалог со Македонија да води до конкретни резултати, истакнал бугарскиот претседател Румен Радев во телефонскиот разговор со Оливер Вархеи, воден на...

Вархеи: План за намалување на цените за роаминг меѓу Западен Балкан...

ЕУ планира на претстојниот самит на лидери да ја покрене т.н. „Патна карта“ што ќе ги одреди условите и целите за намалување на цените...

И без политичка влада во Софија, продолжуваат разговорите за деблокада на...

И покрај тоа што сѐ уште во Бугарија нема политичка влада, разговорите за надминување на разликите и деблокада на нашата евроинтеграција продолжуваат, истакна шефот...

Вархеји и Силва денеска во посета на Софија и Скопје

Португалскиот министер за надворешни работи Аугусто Сантош Силва и комесарот за соседство и проширување Оливер Вархеи, денеска ќе ги посетат Бугарија и Македонија за...

Невозможно е да се одржува европска перспектива ако ЕУ не си...

Средба Димитров - Вархеи Во рамките на дводневната работна посета на Атина, заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров имаше обраќање на Делфи...

Бугарската блокада би можела да ги раздвои Македонија и Албанија на...

Брисел би можел да ги раздвои процесите за членство на Македонија и на Албанија во ЕУ и да ги почне пристапните преговори со Тирана,...

Писмо од Македонија до Вархеи

Со едно заедничко писмо од Македонија ќе биде испратена јасна порака до Брисел, кој е адресата на заедничкиот европски дом, во кој еднакво сакаат...

Се прават напори вакцините за Западен Балкан да пристигнат заедно со...

Европската комисија прави напори вакцините против ковид-19 да пристигнат во земјите од Западниот Балкан паралелно со нивната дистрибуција во земјите членки на ЕУ, како...

Вархеи беше премногу мек кон Софија, бугарската блокада ѝ зададе удар...

Германското претседателство е клучно за отстранување на бугарската блокада на Македонија, а не еврокомесарот за проширување Оливер Вархеи, пишува „Политико“ во анализата на работата...

Вархеи не е оптимист дека преговарачките рамки ќе бидат усвоени годинава

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеи, смета дека сѐ помалку е извесно оти  преговарачките рамки ќе бидат усвоени до крајот на годинава, и оти ќе...