Ознака: Олаф Шолц

Поддршка од Шведска за европските интеграции и демократските процеси во земјава

Премиерот Зоран Заев, заедно со вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, денеска во Стокхолм се сретна со Стефан Ловен, премиер на Шведска. На средбата...

Германија веќе размислува за „црни денови“

Германскиот министер за финансии Олаф Шолц навести дека Германија би можела да собере 50 милијарди евра за дополнителни трошоци во случај на економска криза,...

Шолц: Трговскиот конфликт со САД ќе ги забрза реформите во ЕУ

Несогласувањето на ЕУ со САД за прашањето за царините врз челик и алуминиум на средбата на Г-7 ќе ја засили политичката волја на државите...