Ознака: Олаф Шолц

Шолц: Европа во моментот не може без рускиот гас и нафта

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека увозот на енергенси од Русија е клучен за секојдневниот живот на европските граѓани и оти во моментот...

Шолц: Проширувањето кон Западен Балкан треба активно да се охрабрува

Не е доволно да се зборува за перспективата за проширување на ЕУ кон Западен Балкан, туку треба активно да се охрабрува, истакна денеска германскиот...

По Макрон, и Шолц одби руски ПЦР-тест

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска пристигна во Москва, на разговор со рускиот претседател околу деескалација на тензиите на руско – украинската граница, но пред...

Медениот месец заврши, Германците чекаат Шолц да го каже ставот за...

Медениот месец од неговиот мандат заврши, бидејќи неговиот „нечуен“ став за кризата на украинската граница не успева да ги импресионира поамбивалентните гласачи во Германија. Новиот...

Бајден и Шолц на 7 февруари ќе разговараат за ситуацијата во...

Американскиот претседател Џозеф Бајден и новиот германски канцелар Олаф Шолц ќе разговараат за ситуацијата во Украина на средбата на 7 февруари во Вашингтон, соопшти...

Балканот со оптимизам го дочекува мандатот на новиот германски канцелар

Германскиот парламент го избра Олаф Шолц за наследник на Ангела Меркел како канцелар на Германија. Лидерот на Социјалдемократската партија (СПД), ќе ја предводи владата во...

Олаф Шолц ќе биде канцелар на Германија

Лидерите на трите партии кои треба да формираат нова германска влада, денеска потпишаа коалициски договор, според кој Олаф Шолц е новиот канцелар на Германија. Тиe...

Олаф Шолц чека зелено светло за „семафор-коалицијата“

Социјалдемократите на Олаф Шолц победија на германските избори, но допрва ги очекува тешка задача при разговорите за формирање на коалиција каква што досега не...

Олаф Шолц нов канцелар на Германија

Лидерот на социјалдемократите, Олаф Шолц, објави дека постигнал договор за преземање на функцијата германски канцелар, пренесува АФП. Тој рече дека утре почнуваат преговорите со...

Олаф Шолц: Дојде време ЦДУ/ЦСУ да замине во опозиција

Пo објавувањето на нецелосните официјални резултати од парламентарните избори во Германија денеска рано наутро, социјалдемократите (СПД) и нивниот кандидат за канцелар, Олаф Шолц, инсистираат...