Ознака: Олаф Шолц

Мировниот договор е единствениот начин за укинување на санкциите против Русија,...

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека мировниот договор меѓу Москва и Киев е единствениот начин за укинување на санкциите против Русија. - Русија во...

Шолц: Македонија имаше храбри лидери, кои направија храбри чекори за да...

Германскиот канцелар Олаф Шолц на прес-конференцијата со францускиот претседател Емануел Макрон истакна дека е потребно да се испратат јасни сигнали за земјите од Западен...

Вучиќ по средбата со Шолц: Ја разбравме пораката за војната во...

Српскиот претседател Александар Вучиќ, денеска во Берлин изјави дека германскиот канцелар Олаф Шолц на средбата му порачал дека се што е потпишано меѓу Белград...

Шолц: Санкциите кон Русија ќе важат се до потпишување на мировен...

Санкциите наметнати на Русија како одговор на нејзината инвазија врз Украина нема да бидат укинати додека Москва не постигне мировен договор со Киев, изјави...

Шолц: Земјите од НАТО не треба да обрнуваат внимание на повиците...

НАТО мора да избегне директна воена конфронтација со Русија, бидејќи тоа може да доведе до Трета светска војна, изјави денеска германскиот канцелар Олаф Шолц. На...

Шолц: Германската Влада работи со индустријата за испорака на оружје за...

Германија ќе продолжи воено и финансиски да ја поддржува Украина иако практично до максимум го испорача оружјето од сопствените резерви и сега работи со...

Украинската криза го притиска Шолц создавајќи раздор во владејачката коалиција

Коалициските партнери на германскиот канцелар Олаф Шолц не се задоволни од неговото лидерство во украинската криза, а овој раздор ризикува да го поткопа единството...

Проширувањето на ЕУ со земјите од Западен Балкан е геостратешко позиционирање...

Средба Ковачевски-Шолц во Брисел Војната во Украина покажа дека проширувањето на ЕУ со земјите од Западен Балкан не е само прашање на проширување туку и...

Европските лидери го „оддалечуваат“ НАТО од Украина

Германскиот канцелар Олаф Шолц повторно ја отфрли можноста за воена интервенција на НАТО во Украина, а британскиот премиер Борис Џонсон истакна дека нема шанси...

Путин и Шолц телефонски разговараа за хуманитарните коридори во Украина

Рускиот претседател Владимир Путин денеска телефонски разговараше со германскиот канцелар Олаф Шолц за дипломатските напори за прекин на непријателствата во Украина и воспоставување хуманитарни...