2.8 C
Skopje
7.12.2021 - 15:50

Ознака: океани

Маските и ракавиците – дополнително загадување за океаните

Кога пандемијата ковид-19 го зафати целиот свет на почетокот од оваа година, ставајќи голем дел од светот во услови на карантин, се чинеше дека...

Величествената розова раја е вистинска реткост

Постојат уште многу нешта кои не се откриени на планетата. На таков пример наиде фотографот Кристијан Лајн кој нуркаше на брегот на Австралија, правејќи...

Лансиран широкопојасен сателит, ќе има сигнали во пустините и океаните

Првиот кинески широкопојасен сателит, со комуникациски капацитет од 10 гигабајти во секунда, е испратен во вселената од Центарот за лансирање сателити „Џиучуен“. Сателитот е лансиран...

Бактерија ќе јаде пластика од океаните

Високото загадување во океаните претставува голем проблем во светот. Во изминатава години сѐ почесто се слуша дека китови умираат од консумирање голем број пластични...

ОН ќе ја засили борбата против загадувањето со пластика

ОН планираат да ја засилат борбата со причинителите на загадувањето со пластични маси, кои ги засега жителите на целата планета, изјави претседателката на Генералното...

Експедиција до најдлабоките точки на океаните

За прв пат во историјата на човештвото ќе се допре до најдлабоките точки на секој од петте океани, а тоа ќе биде изведено со...

Успешно тестиран системот за собирање отпад од океаните

„Систем 001“ на младиот изумител Бојан Сплат во септември го почна пробното патување, испловувајќи од пристаништето во Сан Франциско. Сега 600-метарската платформа е на...