31.8 C
Skopje
27.7.2021 - 20:45

Ознака: одобрена

СЗО ја одобри вакцината на „Синовак“ за итна употреба

Светската здравствена организација ја одобри кинеската вакцина на компанијата „Синовак“ за итна употреба. Во соопштението се наведува дека одобрувањето од страна на СЗО е...

СЗО ја одобри кинеската вакцина „Синофарм“ за итна употреба

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека кинеската вакцина „Синофарм“ против ковид-19 е одобрена за итна употреба, пренесува АП, наведувајќи дека ова отвора пат за...

Кина ја одобри петтата вакцина против коронавирусот

Вакцината против ковид-19, развиена од Институтот за микробиологија на Кинеската академија на науките (ИМЦАС), доби зелено светло за итна употреба во Кина, соопшти Институтот...

Руската вакцина одобрена во Србија

По „Фајзер-Бионтек“, и руската вакцина доби зелено светло за употреба во Србија. Вакцината „спутник V“ ги помина сите потребни тестови во Агенцијата за лекови и...