14.8 C
Skopje
19.6.2019 - 6:37

Ознака: односи

ЕУ сака да ги ревидира односите со Кина

Европската комисија и високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и бебзедност со Федерика Могерини предложија нова стратегија за партнерството со Кина, што треба...

Тачи: Поради мала штета на Србија ги нарушивме односите со САД

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека никогаш досега не ни помислувал дека Приштина ќе се најде во позиција да ги доведе во прашање своите...

Путин: Ердоган е заслужен за подобрувањето на руско-турските односи

Рускиот претседател Владимир Путин денеска оцени дека подобрувањето на односите меѓу Русија и Турција е лична заслуга на неговиот турски колега Реџеп Тајип Ердоган,...

Хан: Борбата против криминалот приоритет во односите на ЕУ и Албанија

Европскиот комесар за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан на средба со албаснкиот премиер Еди Рама во Тирана порача дека борбата против организираниот криминал...

Дачиќ: Би било политичко самоубиство да ги расипаме односите со Русија

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави дека фактот што Србија гради добри односи со САД не значи и дека ќе ги расипе...

Јункер: Односите ЕУ – САД би можеле да бидат помалку драматични

Односите помеѓу Европска унија и САД би можеле да бидат помалку драматични, изјави денеска претседателот на Европска комисија, Жан-Клод Јункер. Неговата изјава е коментар на...

Нова ера во односите помеѓу САД и Северна Кореја

Клучното прашање е на какви отстапки е подготвен севернокорејскиот лидер и дали ќе се придржува до евентуалните ветувања. Сепак, САД не ни очекуваат дека...

Јилдирим: Ако Ерменија сака „нова страница“ во односите, Турција е подготвена

Турскиот премиер Бинали Јилдирим изјави денеска дека Турција е подготвена да го преиспита барањето за отворање „нова страница“ во односите со Ерменија. - Ако...

Шчербак: За добри односи меѓу Русија и Македонија се потребни двајца

Искрено сакаме односите помеѓу Македонија и Руската Федерација да се унапредуваат успешно, конструктивно, во духот на соработката, заемното разбирање и рамноправност, изјави амбасадорот на...

Туск побара Косово да ги подобри односите со Србија

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск го повика Косово да ги подобри односите со Србија за да постигне напредок кон долгорочната цел за членство...